• Wielkopolskie
  • piątek, 11 grudzień 2020 12:59
  •   976

Czy wojewoda Łukasz Mikołajczyk zostanie odwołany?

Czy wojewoda Łukasz Mikołajczyk zostanie odwołany?
Czy wojewoda Łukasz Mikołajczyk zostanie odwołany? © Sebastian Kalak

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS, chce odwołania wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka, który utracił jego zaufanie w związku z decyzją dotyczącą budowy zamku w Puszczy Noteckiej.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Minister Kamiński zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie ostrowianina Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska wojewody. – „Powodem złożenia wniosku jest utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy” – napisano 3 grudnia w oficjalny komunikacie MSWiA.

Mikołajczyk, wcześniej senator z ramienia PiS, przez ostatnich kilka lat często bywał w powiecie krotoszyńskim. Był krytycznie nastawiony do Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. Drążył sprawę pozwoleń na budowę hali widowiskowo-sportowej i kwestionował odzyskanie przez miasto kilku milionów z podatku VAT od tej inwestycji. Zaangażował się również w spór nauczycieli z burmistrzem o wypłatę nadgodzin.

30 listopada Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że wojewoda Mikołajczyk uznał ważność zgody na budowę tzw. zamku w Stobnicy, choć przeprowadzone postępowanie wykazało, że decyzja starosty obornickiego została wydana z naruszeniem prawa.

Inwestycja prowadzona jest w samym sercu Puszczy Noteckiej, na obszarze objętym Programem Natura 2000. Powstający tam obiekt ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i mieć kilkudziesięciometrową wieżę. Inwestorem jest poznańska firma D.J. T.

Latem 2018 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło badanie prawidłowości decyzji wydanych w sprawie inwestycji. W sierpniu 2018 r. minister środowiska polecił generalnemu dyrektorowi ochrony środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydawania decyzji dotyczących budowy. Sprawa została także skierowana do prokuratury.

 

Ujawniono, że powierzchnia obiektu wynosi nie deklarowane ponad 2 ha. Ma to wpływ na klasyfikację przedsięwzięcia jako mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, a więc wymagana jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, której inwestor nie przedłożył w postępowaniu pierwotnym przed 5 laty

W połowie lipca w związku z inwestycję zatrzymano i przedstawiono zarzuty siedmiu osobom – urzędnikom i przedstawicielom firmy budującej obiekt w Stobnicy. Według poznańskiej prokuratury pozwolenie na budowę zostało wydane mimo niezgodności projektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i z przepisami budowlanymi, a także mimo braku wymaganych opinii i uzgodnień.

Podejrzani w tej sprawie usłyszeli zarzuty – m.in. poświadczenia nieprawdy, niedopełnienia obowiązków. Śledczy zwrócili się do wojewody, aby uniemożliwił sprzeczną prawem decyzję zezwalającą na realizację przedsięwzięcia. Ten jednak uznać ważność pozwolenia na budowę, czym naraził się ministrowie Kamińskiemu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)