• czwartek, 14 maj 2015 10:27

Zatrudnij bezrobotnego i zyskaj

Szukając pracownika, warto rozejrzeć się za osobą zarejestrowaną jako bezrobotna
Szukając pracownika, warto rozejrzeć się za osobą zarejestrowaną jako bezrobotna Szukając pracownika, warto rozejrzeć się za osobą zarejestrowaną jako bezrobotna © © archiwum

Zatrudniając bezrobotnego nie tylko zyskujemy taniego pracownika, lecz mamy także szanse na zwrot części wypłaconych mu wynagrodzeń oraz odprowadzonych za niego składek na ubezpieczenia społeczne.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Oprócz dotychczasowych form wsparcia, takich jak: staże, refundacja, kosztów wyposażenia miejsc pracy, kosztów składek na ubezpieczenia społeczne, części kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych, przedsiębiorcy zatrudniający bezrobotnych mogą się starać o grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, bon zatrudniający i stażowy, pożyczkę z Funduszy Pracy na utworzenie stanowiska pracy, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego 50+, refundację składek ZUS za bezrobotnego do 30. roku życia podejmującego pierwszą pracę, środki z Krajowego Funduszu Aktywizacyjnego na kształcenie ustawiczne i pomoc na podstawie trójstronnej umowy szkoleniowej.

DO 30. ROKU ŻYCIA
Bon zatrudnieniowy Realizacja bonu zatrudnionego następuje na podstawie umowy między starosta a pracodawcą. W ramach bonu zatrudnionego pracodawca otrzymuje refundację kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionego bezrobotnego w wysokości zasiłku dla bezrobotnych przez okres pierwszych 12 miesięcy zatrudnienia (przez kolejne 6 miesięcy refundacja nie przysługuje). Przedsiębiorca ma obowiązek zatrudnić bezrobotnego przez 18. Miesięcy. Jeśli się z tego nie wywiąże, będzie musiał zwrócić (w całości lub w części) przyznaną refundację wraz z odsetkami.

Bon stażowy Bezrobotny może otrzymać bon stażowy, gdy pracodawca zadeklaruje, że po zakończeniu stażu zatrudni go na kolejne 6 miesięcy. Wskazany przez bezrobotnego pracodawca, który jest zainteresowany zorganizowaniem stażu dla okaziciela bonu, powinien złożyć do powiatowego urzędy pracy wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu w ramach bonu stażowego. Pracodawcy, który zatrudni bezrobotnego przez deklarowany okres 6 miesięcy, starosta przez pół roku wypłaca premię w wysokości 1 500 złotych. W ramach bonu stażowego starosta finansuje również:
– koszty dojazdu do i z miejsca odbywania stażu – w formie ryczałtu, do wysokości 600 zł, wypłacanego bezrobotnemu w miesięcznych transzach w wysokości do 100 zł, łącznie ze stypendium;
– koszty niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych – w formie wpłaty na konto wykonawcy badania.

DLA TYCH CO WRACAJĄ
Grant na telepracę Na podstawie umowy zawartej ze starostą pracodawcą może otrzymać z Funduszu Pracy grant w wysokości do 6-krotności minimalnego wynagrodzenia brutto, na utworzenie stanowiska pracy:
- dla bezrobotnego rodzica wracającego do pracy, wychowującego co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat lub
- dla bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną, który w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotny zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z powodu konieczności wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osoba zależną.
Grant jest wypłacany z góry. Pracodawca w umowie musi zagwarantować zatrudnienie bezrobotnego przez 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez 18 miesięcy w wymiarze ½ etetu.

ŚWIADCZENIA AKTYWIZACYJNE
Świadczenie jest wypłacane pracodawcy przez 12 (w wysokości ½ minimalnego wynagrodzenia) lub 18 miesięcy (w wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia) na utworzenie stanowiska pracy dla
– bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka lub
– bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną, który w okresie 3 lat przed rejestracja w urzędzie pracy jako bezrobotny zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z powodu wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną.
Po okresie przysługiwania świadczenia aktywizacyjnego pracodawca musi zagwarantować dalsze zatrudnienie bezrobotnego przez kolejne 6 (jeśli pobierał świadczenia przez 12 miesięcy) lub 9 miesięcy (jeśli pobierał świadczenia przez 18 miesięcy). Jeśli się z tego nie wywiąże, zwraca uzyskane świadczenia wraz z odsetkami ustawowymi.

INNE FORMY WSPARCIA
Pożyczka z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy To nowe rozwiązanie, niezależne od dotychczasowej refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy. Te dwie formy wsparcia różnią się tym, że refundacji nie trzeba zwracać, natomiast pożyczkę w określonym czasie musimy zwrócić.
Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego jest udzielana na zasadach preferencyjnych, w wysokości do 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia, a okres spłaty to maksymalnie trzy lata.

Wsparcie dla pracodawców zatrudniających osoby w wieku 50 PLUS Starosta może przyznać pracodawcy dofinansowanie ze środków Funduszu Pracy wynagrodzenie za zatrudnionego bezrobotnego, który jednocześnie ukończył co najmniej 50 lat. Może wynosić wynagrodzenie za pracę miesięcznie, resztę płaci pracodawca. Dofinansowanie będzie przysługiwało przez okres:
– 12 miesięcy w przypadku zatrudniania bezrobotnych, którzy ukończyli 50 lat, a nie ukończyli 60 lat;
– 24 miesiące w przypadku bezrobotnych, którzy ukończyli 60 lat.
Pracodawca w umowie będzie musiał zagwarantować zatrudnienie bezrobotnego po zakończeniu refundacji przez okres równy co najmniej połowie okresu refundacji, czyli odpowiednio 6 i 12 miesięcy, inaczej będzie musiał zmówić w całości (wraz z odsetkami) otrzymane dofinansowanie.

FUNDUSZ KFS
Na wniosek pracodawcy na podstawie umowy starosta może przyznać też środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia pracowników i pracodawcy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.