• czwartek, 07 kwiecień 2016 08:55
  •   246

Bezpłatna profilaktyka dla mężczyzn

Bezpłatna profilaktyka dla mężczyzn
Bezpłatna profilaktyka dla mężczyzn © archiwum

Starostwo Powiatowe w Krotoszynie wspólnie z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie – Centrum Profilaktyki medycznej i Promocji Zdrowia po raz kolejny uruchamia bezpłatny program profilaktyki raka gruczołu krokowego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W ramach programu będzie pobierana krew na oznaczenie PSA oraz udzielana konsultacja lekarska. W przypadku nieprawidłowego wyniku badania po konsultacji lekarskiej pacjent będzie kierowany do lekarza rodzinnego celem dalszej diagnostyki.

Z powyższych badań mogą korzystać mężczyźni z Powiatu Krotoszyńskiego z roczników 1951-1976. Akcja rozpoczęła się 4 kwietnia i będzie trwać do wyczerpania limitu przyznanych badań. Na badania można się zgłaszać z dowodem osobistym w poniedziałki w godz. 8:00 – 10:30 Do Centrum Profilaktyki Medycznej i Promocji Zdrowia w Krotoszynie ul. Floriańska 10, piętro I, tel. (62) 588 03 89.

Pacjent w przeddzień i w dniu badania powinien powstrzymać się od wykonywania ciężkich prac fizycznych, jazdy na rowerze oraz współżycia płciowego. Czynniki te mogą mieć wpływ na wynik badania. Nie ma przeciwwskazań do spożycia przed badaniem posiłku.

Warto pamiętać, że rak gruczołu krokowego stanowi około 5 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn w Polsce. Wśród nowotworów występujących u mężczyzn zajmuje on trzecie miejsce, po raku płuca i raku żołądka. Najczęściej chorują mężczyźni po 50 roku życia. Około połowa wszystkich mężczyzn po 50-tym roku życia skarży się na: częste oddawanie moczu zwłaszcza w nocy i trudności z oddawaniem moczu.

Są to najczęściej objawy tzw. łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Te problemy są spowodowane z obniżeniem poziomu testosteronu co jest typowe dla mężczyzn po 50 roku życia. Wczesne objawy raka gruczołu krokowego są identyczne z wymienionymi wyżej objawami łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Warto zatem się zbadać.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)