• niedziela, 28 lipiec 2013 12:17

Synowa z teściową mogą żyć w zgodzie!

Synowa z teściową mogą żyć w zgodzie!
Synowa z teściową mogą żyć w zgodzie! © © Shutterstock

Dlaczego kobiety, które kochają jednego mężczyznę, nie potrafią często porozumieć się ze sobą? Wyjaśniamy, co może być tego przyczyną i jak poprawić te relacje.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

 

SYNOWA: BEZ NEGATYWNEGO NASTAWIENIA

Złe opinie krążące o teściowych powodują, że często już od początku przyjmujemy wobec nich postawę bojową. Matkę męża traktujemy jak rywalkę i próbujemy osłabić jej więzy z synem. Z zasady też nie słuchamy jej rad, bo uważamy je za narzucanie się. Taka postawa prowadzi do ostrych konfliktów. A przecież można to zmienić. Zamiast widzieć w teściowej wroga, zobacz w niej człowieka. Wasze kontakty będą o wiele przyjemniejsze.

TO MOŻESZ ZROBIĆ ZE SWOJEJ STRONY

Przede wszystkim nastaw się pozytywnie. Postaraj się także poznać teściową. Dowiedz się, co lubi, co sprawia jej przyjemność. Jeśli nie jesteś w stanie się z nią zaprzyjaźnić, to przynajmniej ją szanuj. Nie odrzucaj też od razu jej rad, wysłuchaj, co ma do powiedzenia i zastanów się, czy można z nich skorzystać. Co jeszcze warto zrobić?

Gdy teściowa się narzuca, wyznacz granice. Matka męża zasypuj cię problemami, wpada bez zapowiedzi, zagląda do szaf? Spokojnie z nią o tym porozmawiaj. Wytłumacz, dlaczego nie skorzystasz ze wszystkich jej rad, powiedz, że potrzebujesz więcej prywatności. Staraj się wyjaśnić swoje zdanie w jak najbardziej prosty sposób – jeżeli masz taką możliwość, wcześniej przygotuj się do takie rozmowy, spisując sobie to, co chciałabyś jej powiedzieć.

Twardo obstawaj przy swoich racjach, lecz nie reaguj gwałtownie. Pierwsza rozmowa z teściową nie przyniosła rezultatu? Nie poddawaj się tak łatwo. Zastosuj technikę zdartej płyty i powtarzaj wielokrotnie swoje argumenty. Nie pozwól się też wyprowadzić z równowagi.

GDY DOCHODZI DO KONFLIKTU

Bywa on nieunikniony, gdy ścierają się ze sobą dwie silne osobowości. Co wtedy możesz zrobić?

- Wysłuchaj, co druga Strona ma do powiedzenia. Nie przerywaj teściowej, nie obrażaj, nie wyśmiewaj.

- Wyraź, co czujesz, myślisz itp. Gdy zostałaś niesprawiedliwie oceniona, źle potraktowana, nie pozostawaj na to obojętna. Powiedz np. „Jest mi przykro, że masz na mój temat takie złe zdanie”, „Boli mnie, kiedy tak mnie traktujesz”. Postaraj się zawsze mówić w pierwszej osobie, używając komunikatu „ja”.

- Broń się, gdy teściowa cię obraża. Nie próbuj jednak wyładowywać na niej złości. Mów, np., „Nie podoba mi się, gdy tak mnie nazywasz…”.

 

TEŚCIOWA: WYROZUMIAŁOŚĆ TO PODSTAWA
Twój syn jest dla ciebie wszystkim i chciałabyś, by był szczęśliwy, to zupełnie normalne. Dlatego też wymarzyłaś sobie dla niego idealną żonę – twoje wymagania jednak trudno jest spełnić, bo przecież ideałów nie ma. Co zatem zrobić, gdy wybranka syna nie do końca ci odpowiada? Przede wszystkim nigdy nie powinnaś dać jej tego odczuć. Co jeszcze możesz zrobić, by wasze stosunki układały się jak najlepiej?

ZAAKCEPTUJ WYBRANKĘ SYNA
On dokonał wyboru i tobie nie pozostaje nic innego, jak go uznać.
- Unikaj krytyki i ocen. Uważasz, że synowa mogłaby lepiej prowadzić dom, inaczej się ubierać, czesać itp. Zachowaj te uwagi dla siebie. Ona ma prawo postępować po swojemu i mieć własny gust. Pamiętaj o tym!
- Okazuj jej sympatię. Nie próbuj na siłę stać się jej matką czy przyjaciółką, po prostu bądź dla niej życzliwa. Dobrze, by wasze relacje były oparte na wzajemnym szacunku.
- Chwal jak najczęściej. Twoja synowa i tak pewnie często czuje się przy tobie jak na cenzurowanym. Doceń więc jej starania, nawet jeśli nie zawsze wychodzi jej tak, jak ty być tego oczekiwała.

STAŃ SIĘ BARDZIEJ OBSERWATOREM
To najlepszy sposób na przyjazne kontakty z synową.
- Nie narzucaj swojego zdania. Często jest tak, że dajesz rady, ponieważ chcesz pomóc synowej, bo wiesz, że coś można zrobić inaczej, lepiej. Nie forsuj jednak na siłę swojego zdania, po prostu zaproponuj rozwiązanie, ale dal jej możliwość podjęcia własnej decyzji. Nie mów: „Ja na twoim miejscu…”, „Koniecznie powinnaś…”. Ogranicz się do doradzania i ewentualnej pomocy.
- Nie pomagaj na siłę. Zawsze zapytaj, czy twoja ingerencja jest potrzebna. I zaakceptuj, że w jednej sytuacji będzie, a w innej nie. Pomaganie na siłę może być początkiem kłótni. Czasem bowiem chęć niesienia pomocy bywa odbierana jako ingerencja w czyjąś prywatność.
- Nie układaj życia synowej i syna. Uważasz, że ich wybory nie są trafne? Nie podoba ci się ich mieszkanie, podpowiadasz, gdzie powinni jechać na wakacje lub jakie meble kupić? To jest ich wybór, są dorośli i mają prawo decydować o sobie. Jeśli będziesz szanować ich decyzje i prywatność, twoje stosunki z synową będą się układać dużo lepiej.

NIE ROZWIĄZUJ ZA NICH PROBLEMÓW
Uważasz, że w małżeństwie syna dzieje się coś niedobrego z winy jego żony? Zachowaj spokój!
- Nie działaj pochopnie. Porozmawiaj z innymi członkami rodziny i zapytaj, czy oni też tak uważają. Być może jesteś przeczulona na punkcie syna i źle oceniasz synową.
- Nie bądź rozjemcą w ich kłótni. Niech rozwiążą problem sami. Ingerencja może wciągnąć w konflikt.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)