• piątek, 12 sierpień 2016 08:42

Prawa, skromna, wyrazista

Prawa, skromna, wyrazista
Prawa, skromna, wyrazista © Polfilm / East News

Przez większość filmowego aktorskiego życia grała epizody. Zapadały w pamięć. Były charakterystyczne i wyraziste, tak jak ich odtwórczyni Krystyna Feldman.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W tym roku mija sto lat od narodzin tej niezwykłe kobiety i aktorki.

Była córką wybitnego aktora szekspirowskiego Ferdynanda Feldmana (z d. Sawicka). Miłość do aktorstwa odziedziczyła po rodzicach. Od piątego roku życia grała małe rólki w teatrze. Sceny nie zdradziła Nidy. Po wojnie występowała w teatrach Szczecina, Opola, Łodzi, by od 1976 roku związać się z Poznaniem, stając się ulubienicą publiczności. W teatrze poznała swojego męża, Stanisława Brylińskiego, wybitnego aktora i reżysera. Był od niej starszy o 30 lat. Gdy zmarł (1953) na zapalenie opon mózgowych, Feldman nie związała się już z żadnym mężczyzną.

Teatr przyniósł jej zawodową satysfakcję. W filmie grała epizody. – „Epizod czemuś służy. I trzeba dać z siebie wszystko. Jeszcze bardziej niż w głównej roli”, przekonywała. Dopiero w bardzo dojrzałym wieku Feldman zdobyła milionową publiczność rolą babci Kiepskiej w sitcomie „Świat według Kiepskich”.

Karierę zawodową zakończyła aktorską symfonią – zagrała Nikifora, malarza prymitywistę w filmie „Mój Nikifor” (reż. Krzysztof Krazuze). Za tę kreację otrzymała wiele nagród w kraju i za granicą.

Zmarła w 2007 roku. Jej spadkobiercy odnaleźli rękopis powieści autorstwa aktorki. „Światła, które nie gasną”. Książka ukazała się w marcu 2016 roku.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.