80-lecie nadania patrona
14 listopada 2016 roku przypada 80. rocznica odbudowy głównego gmachu kaliskiego teatru oraz nadania mu imienia Wojciecha Bogusławskiego. Jednak już od 12 listopada kaliszanie będą mogli wziąć udział w wydarzeniach prezentujących bogatą historię teatru.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Do powstania teatru przyczynili się mieszkańcy miasta, którzy w dużej mierze sfinansowali jego budowę. Swój udział w niej mieli wybitni architekci międzywojnia: Czesław Przybylski (zaprojektował bryłę zewnętrzną budynku), Juliusz Żórawski(projektował wnętrza) i Karol Frycz (wyposażył scenę). Pierwszym dyrektorem odbudowanego kaliskiego teatru był słynny Iwo Gall, reżyser teatralny, dyrektor teatrów, scenograf, pedagog.
W ramach trzydniowych obchodów – między 12 a 14 listopada – kaliszanie i ich goście będą mogli podziwiać od zmierzchu do późnej nocy projekcje multimedialne Dariusza Błaszczyka, eksponowane na fasadzie głównego gmachu. W niedzielę o godz. 12.00 odbędzie się godzinny spacer teatralny „Z architekturą w tle”, podczas którego Anna Tabaka opowie o architekturze gmachu. Zapisy na zwiedzanie teatru poprzez adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Od 14 listopada do końca roku widzowie będą mogli także obejrzeć wystawę „Pamięć teatru. Wystawa ciekawostekz teatralnego archiwum”, zaprezentowaną w Sali Bogusławskiego.
Zwieńczeniem uroczystości (14 listopada) stanie się wieczorna gala oraz odsłonięcie na placu przed teatrem dotykowej makiety gmachu teatralnego autorstwa Karola Badyny, przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Będzie ona zawierać podstawowe informacje na temat budynku, zapisane w alfabecie Braille’a i łacińskim po polsku i angielsku. Makieta, usytuowana przy Placu Bogusławskiego, stanie się kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie Kalisza. Z okazji 80-lecia wydany będzie także polsko-angielski album „Architektura Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu”, prezentujący niepublikowane dotąd materiały archiwalne, fotografie Bartka Warzechy oraz tekst Dariusza Błaszczyka poświęcony budynkowi teatru i jego twórcom.
Po 80 latach teatr nadal jest chlubą miasta i jednym z najpiękniejszych miejsc w Kaliszu. Kaliski teatr w momencie ukończenia (1936 r.) był jednym z ciekawszych i piękniejszych budynków teatralnych w Polsce. Do dzisiaj budzi dumę mieszkańców i zachwyt przyjezdnych.