• Powiat krotoszyński

Pieniądze na restrukturyzację małych gospodarstw

Pieniądze na restrukturyzację małych gospodarstw
Pieniądze na restrukturyzację małych gospodarstw © archiwum

Właściciele małych gospodarstw rolnych będę mogli skorzystać z pieniędzy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020, jeśli przygotują biznesplan rekonstrukcji gospodarstwa pozwalający zwiększyć jego wartość ekonomiczną.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Od 30 marca do 28 kwietnia można składać wnioski o pomoc z działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Do uzyskania jest nawet 60 tys. premii.

Mogą się o nią starać osoby posiadające gospodarstwo o wartości nieprzekraczającej 10 tys. euro. Za otrzymane pieniądze będzie można m.in. wybudować i zmodernizować budynku, kupić nowe maszyny, sprzęt komputerowy oraz grunty rolne, sady czy zwierzęta hodowlane.

JAKI WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ
- Przedstawić biznesplan zakładający m.in. inwestycje w środki trwałe o szacunkowej wartości równej co najmniej kwocie stanowiącej o 80 proc. kwoty pomocy. Inwestycje te mają dotyczyć działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.
- Realizacja biznesplanu ma doprowadzić do osiągnięcia wzrostu wielkości komicznej gospodarstwa co do najmniej 10 tys. euro i co najmniej o 20 proc. w stosunku do wielkości wyjściowej.
- Rolnik musi być nieprzerwanie ubezpieczony w KRUS przez co najmniej ostatnie 24 miesiące poprzedzające miesiąc, w którym będzie składał wniosek, w tym czasie nie prowadził działalności gospodarczej.

ILE MOŻNA ZYSKAĆ
Pomoc przyznaje się w wysokości 60 tys. zł, jednak nie więcej niż równowartość 15 yus. Euro. Wypłaca się ją w dwóch ratach:
- 80 proc. (ale nie więcej niż 48 tys. zł) po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy,
- 20 proc. (ale nie więcej niż 12 tys. zł) po poprawnej realizacji biznesplanu.
Pomoc przyznaje się na dane gospodarstwo tylko raz.
W przypadku małżonków pomoc może otrzymać tylko jeden z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo czy odrębne gospodarstwa.

KOLEJNOŚĆ POMOCY
Każdy złożony wniosek jest punktowany, o kolejności decyduje suma uzyskanych punktów. Pomoc z PROW jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyska minimum 10 punktów.
Najwięcej punktów można uzyskać za:
- docelową wielkość ekonomiczną gospodarstwa,
- kwalifikacje zawodowe,
- rodzaj planowanej produkcji,
- kompleksowość biznesplanu,
- działania związane z przygotowaniem do sprzedaży lub przetwórstwem produktów rolnych.
Na dodatkowe punkty może liczyć młody rolnik, który w dniu złożenia swojego wniosku ma ukończonych nie więcej niż 40 lat.

Formularz wniosku i załączników są dostępne na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je również otrzymać w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych ARiMR.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)