• Świnków

Najlepsi hodowcy bydła nagrodzeni

Najlepsi hodowcy bydła nagrodzeni
Najlepsi hodowcy bydła nagrodzeni © OŚ

W czwartek, 10 maja, w Świnkowie (gm. Krotoszyn) odbyło się podsumowanie wyników prac hodowlanych w roku 2017 w powiecie krotoszyńskim.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W spotkaniu uczestniczył starosta krotoszyński Stanisław Szczotka oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Zbigniew Barański. Najlepszym hodowcom w rankingu Regionalnego Koła Hodowców i Producentów Bydła oceny wydajności rocznej obór w powiecie krotoszyńskim za 2017 rok starosta wręczył puchar i dyplomy w poszczególnych kategoriach.

Wyróżnieni zostaną w obsadzie do 20 krów – Bronisław Koncewicz (Długołęka), Zenon Pazoła (Długołęka), Krzysztof Zaworski (Borzęcice); w obsadzie od 20,1 – 50 krów: Sebastian Sulikowski (Zalesie Wielkie), Andrzej Krzuś (Wielowieś), Jan Kaczmarek (Dzierżanów); w obsadzie od 50,1 – 150 krów: Maciej Pohl (Krotoszyn), Karol Nowak (Zalesie Wielkie), Andrzej Hoffmann (Baszków); w obsadzie od 150,1 – 300 krów: Żaneta Bała-Kaczmarek 9Lutogniew), Alina Kaczała-Szymczak (Konarzew), Maria Snela (Baszków).

Następnie wszyscy wymieniali się doświadczeniami z hodowli. Okazuje się, że Wielkopolska należy dziś do pięciu polskich województw, w których bydło mleczne osiąga największą wydajność życiową w produkcji mleka. Należą do nich: województwo opolskie, gdzie wydajność w 2017 roku była największa (średnia to 9 056 kg; jest to wzrost o 468 kg rok do roku), województwo lubuskie (9 022 kg, wzrost o 204 kg), województwo śląskie (9 022 kg, wzrost o 376 kg), województwo dolnośląskie (9 001 kg, wzrost o 340 kg). W tym zestawieniu województwo wielkopolskie zajmuje ostatnią lokatę z wydajnością życiową na poziomie 8 725 kg, co oznacza wydajność mlecznej o 316 kg rok do roku.

Według danych Regionu Oceny Poznań Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, pod który poddają ośrodki w Bydgoszczy, Poznaniu i Parzniewie (województwo mazowieckie) wielkopolscy rolnicy osiągają największą wydajność mleczną swoich krów, która sięga 8 808 kg, co oznacza wzrost o 355 kg rok do roku.

Obecnie na terenie Wielkopolski liczba ocenianych przez PFHBiPM gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą krów i produkcją mleka wynosi 3 434 kg. Według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku, w Wielkopolsce utrzymywanych jest 149 419 krów mlecznych (wzrost o 4 900 szt. rok do roku), przy czym przeciętna wielkość stada wynosi 44,7 sztuk, co oznacza wzrost rok do roku o 1,2 sztuki.

Warto również podkreślić, że średnia wielkość stada w Polsce to 40 sztuk (wzrost o 1,1 szt.), a średnia dla Regionu Oceny Poznań to 50,4 sztuk (wzrost o 1,4 szt.).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)