• Powiat krotoszyński
  • środa, 05 wrzesień 2018 10:42
  •   1131

Do urn wyborczych pójdziemy 21 października

Do urn wyborczych pójdziemy 21 października
Do urn wyborczych pójdziemy 21 października © archiwum

W niedzielę, 21 października odbędą się w Polsce długo oczekiwane wybory samorządowe. W powiecie krotoszyńskim wybierać będziemy burmistrzów gmin Kobylin, Koźmin Wlkp., Krotoszyn i Sulmierzyc, wójta gminy Rozdrażew, a także radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W gminach Kobylin, Koźmin Wlkp., Krotoszyn i Sulmierzyce wybrani zostaną burmistrzowie oraz 15 (Kobylin, Koźmin Wlkp., Sulmierzyce) lub 21 (Krotoszyn) radnych Rad Miejskich, w gminie Rozdrażew wybrany zostanie wójt oraz 15 radnych Rady Gminy, a w powiecie krotoszyńskim wybranych zostanie 19 radnych Rady Powiatu.

Mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego wybiorą też 7 radnych wojewódzkich na 39 mandatów w Sejmiku Wojewódzkiego, wraz z mieszańcami powiatów: gostyńskiego, grodziskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, nowotomyskiego, rawickiego, wolsztyńskiego oraz z obszaru miasta na prawach powiatu Leszno.

Wraz z ogłoszeniem przez premiera Mateusza Morawieckiego terminu tegorocznych wyborów samorządowych, wyznaczonego na 21 października, wszedł w życie kalendarz wyborczy, wskazujący terminy poszczególnych działań związanych z wyborami.

Tak więc do poniedziałku, 27 sierpnia utworzone komitety wyborcze miały czas na zarejestrowanie się w Państwowej Komisji Wyborczej lub u właściwego komisarza wyborczego. Z kolei 6 września mija termin zgłaszania komisarzowi wyborczemu kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, którego to komisje zostaną powołane przez komisarza wyborczego w terminie do 11 września.

Kandydatów na radnych wszystkich szczebli samorządowych poznamy najpóźniej 16 września, kiedy to mija termin ich zgłaszania komisjom wyborczym. Natomiast termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mija 26 września.

Wraz z ogłoszeniem terminu wyborów samorządowych rozpoczęła się oficjalnie kampania wyborcza, która potrwa do piątku, 19 października do północy. Później rozpocznie się cisza wyborcza, która zakończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych w niedzielę, 21 października o godz. 21:00. Druga turów wyborów, o ile będzie potrzebna, odbędzie się w niedzielę, 4 listopada, czyli 2 tygodnie później.

Tegoroczne wybory samorządowe odbędą się według znowelizowanego w styczniu tego roku Kodeksu wyborczego, który wprowadza szereg zmian. Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie kadencji wybranych burmistrzów i wójtów gmin oraz radnych wszystkich szczebli samorządowych do 5 lat, a nie jak do tej pory 4 lata. Ponadto od tych wyborów samorządowych wybrani wójtowie i burmistrzowie będą mogli sprawować swój urząd tylko przez 2 kadencje, czyli maksymalnie 10 lat, a nie jak do tej pory bezterminowo, co było samo w sobie patologią i źródeł tworzenia się lokalnych sitw i kółek wzajemnej adoracji.

Inna ważna zmiana dotyczy łączenia kandydowania przez jedną osobę na różne funkcję. Kandydat na wójta lub burmistrza może jednocześnie kandydować tylko na radnego tej gminy, w której ubiega się o fotel włodarza, przy czym musi być w takim przypadku mieszkańcem tej gminy. Nie będzie mógł kandydować jednocześnie na radnego pozostałych szczebli samorządowych – powiatowego i wojewódzkiego. Było to jeszcze możliwe w ubiegłych wyborach samorządowych w 2014 r. Kandydat na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie będzie mógł też startować na radnego w innej gminie.

Zmiany w Kodeksie wyborczym dotyczą też sposobu przeprowadzania tegorocznych wyborów samorządowych. Wprowadzoną nową funkcję-urzędnika wyborczego, jednego na każdą gminę, który ma nadzorować i koordynować działania danej gminy związane z organizacją wyborów samorządowych. Urzędnicy wyborczy powoływani są przez komisarza wyborczego spośród kandydatów, którzy zgłosili swój akces.

Za swoją całomiesięczną pracę urzędnicy wyborczy otrzymają wynagrodzenie wynoszące 4 473,55 zł.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)