• Kraj

Nowe zasady funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich

Nowe zasady funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich
Nowe zasady funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich © archiwum

Nadchodzą nowe czasy dla Kół Gospodyń Wiejskich. Będą one mogły sięgać po kasę z budżetu państwa, a także samodzielnie prowadzić zarobkową działalność gospodarczą.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

26 tys. Kół Gospodyń Wiejskich działa w kraju. Tylko w naszym powiecie jest ich kilkadziesiąt. Wiele szacunków do KGW przynależy ponad milion osób. To spora grupa, która aktywizuje wieś, organizuje eventy, propagując folklor i tradycję. Problem w tym, że do tej pory koła nie mogły uzyskać osobowości prawnej (chyba, że w ramach stowarzyszenia). To zaś zamykało im możliwość aplikowania o środki finansowe, m.in. budżetu państwa. – Z kolei samorządy nie mają możliwości rozliczania ewentualnego wsparcia finansowego udzielanego KGW. Brakuje też prostego rozwiązania i bezproblemową rejestrację KGW. To powoduje, że zainteresowany kobiety częstokroć podejmują decyzję o funkcjonowaniu jako nieformalna grupa – czytamy w uzasadnieniu do nowej ustawy regulującej funkcjonowanie kół.

BĘDĄ MOGŁY ZRZESZAĆ
Projekt uchwały określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszenia się w KGW oraz w tryb zakładania organizację wewnętrzną. – W myśl projektowanej ustawy KGW jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu, samorządną społeczną organizacją mieszkańców, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działają na rzecz środowisk wiejskich – zaznacza ustawodawca. By koło mogło posiadać osobowość prawną, będzie musiało zrzeszać co najmniej 10 osób. Będzie musiało także uchwalić stosowny statut. Z inicjatywy co najmniej dwóch kół gospodyń wiejskich, które zadeklarują członkostwo, będzie można zrzeszać się i tworzyć tzw. związki KGW. Terenem działalności KGW będzie mogła być jedna bądź więcej wsi. Koła będą mogły wykonywać zadania także poza terenem swojej działalności, w tym na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza granicami.

WPIS DO REJESTRU
KGW będzie podlegało obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Komitet założycielski będzie składał wniosek o wpis do KGW do rejestru wraz ze statutem lub oświadczeniem o przyjęciu wzorcowego statutu. Z chwilą wpisu do rejestru KGW nabędzie osobowość prawną. Co ciekawe, projekt ustawy zakłada, że KGW będzie mogło prowadzić działalność zarobkową, w tym gospodarczą. Nowe regulacje mają wejść w życie najszybciej w listopadzie 2018 roku.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)