• Cieszków
  • poniedziałek, 18 luty 2019 11:43
  •   1051

Pojemniki na popiół w gminie Cieszków

Pojemniki na popiół w gminie Cieszków
Pojemniki na popiół w gminie Cieszków © archiwum

Gmina Cieszków jest jedyną gminą w naszym powiecie, w której mieszkańcom na odpady w postaci popiołu i żużlu służyć ma osobny pojemnik. Popiół odbierany ma być docelowo od października do kwietnia, natomiast w pozostałe miesiące zastąpić mają odpady biodegradowalne.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wprowadzenie przez Związek Międzygminny „Eko Siódemka” pojemników na popiół i odpady biodegradowalne jest rozwiązaniem oszczędnościowym, które obniżyło koszty odbioru śmieci w gminach, które obsługuje „Eko Siódemka”.

W styczniu i w lutym na terenie gminy Cieszków rozwożone były wykonane z plastiku pojemniki na popiół. Chęć otrzymania takiego darmowego pojemnika było jednak wcześniej zgłosić do „Eko Siódemki”. Jak na powiedział sołtys Cieszkowa i radny Bogdan Mujta, w Cieszkowie pojemniki były sukcesywnie dostarczane do właścicieli posesji, a problem pojawił się tylko przy budynkach wielorodzinnych przy PKP, gdzie jednym pojemnikiem dzielić się miały dwie rodziny. – Nie zgłoszono mi żadnych reklamacji na nowe pojemniki. Nikt też nie skarżył się, że są wykonane z plastiku. Też użytkuje taki pojemnik i jestem zadowolony – powiedział nam Bogdan Mujta. Także radny z Rakłowic Marcin Mruk potwierdził, że mieszkańcy są zadowoleni z nowych pojemników. Z kolei radny i sołtys Trzebicka Rafał Gembarowski przyznał, że niektórzy mieszkańcy jego sołectwa myśleli, że pojemniki na popiół będą metalowe. – Na pojemnikach jest jednak instrukcja, by nie wrzucać do niego gorącego popiołu. Na razie nie miałem od mieszkańców żadnych sygnałów, że pojemniki sprawiają im jakiś problem. Gorzej, że wielu mieszkańców, żeby mieć ciepłą wodę, paliw w piecach przez cały rok, a popiół ma być odbierany tylko w okresie jesienno – zimowym. Myślę, że to należałoby zmienić – mówi Gembarowski i dodaje, że firma odbierająca nieczystości zawsze wykonuje swoją pracę w terminie i zgodnie z harmonogramem.

Związek Międzygminny „Eko Siódemka” na swojej stronie internetowej zamieścił odpowiedź na pytanie mieszkańca Krotoszyna w sprawie wywozu popiołu tylko w okresie od października do kwietnia: „Nikt nie ma pełnych danych o tym, jakie kto ma ogrzewanie oraz ile w rzeczywistości popiołu wytwarza, zdecydowano się więc na odbiór w okresie zimowym. Przy obecnym braku danych podjęcie decyzji o odbieraniu popiołu przez cały rok mogłoby się okazać niepotrzebnym podniesieniem kosztów całego systemu (…)”.

Obecnie w gminie Cieszków opłaty za śmieci sa pobierane od 3 955 mieszkańców, z tego tylko 121 osób ich nie segreguje. Mieszkańcy gminy Cieszków w 2017 roku oddali 1 296 ton śmieci, w tym 970 ton odpadów zmieszanych, 75 ton plastiku, 79 ton szkła, 10 ton papieru, 122 ton odpadów biodegradowalnych i 40 ton wielkogabarytowych. Ilość odpadów stale rośnie, a w największym tempie przybywa odpadów biodegradowalnych, których na przestrzeni 4 lat mieszkańcy oddali aż 7 razy więcej.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)