• Milicz
  • czwartek, 21 luty 2019 09:16
  •   793

Upamiętnili powstańca wielkopolskiego z Milicza

Upamiętnili powstańca wielkopolskiego z Milicza
Upamiętnili powstańca wielkopolskiego z Milicza © archiwum

16 lutego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się uroczyste spotkanie wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka z dziewięcioma rodzinami pochowanymi na Dolnym Śląsku powstańców wielkopolskich. Pamiątkowy dyplom upamiętniający powstańca wielkopolskiego Jana Gibasiewicza odebrały jego dzieci.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Data spotkania nie była przypadkowa. To właśnie równo 100 lat temu formalnie zakończone zostało Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Podpisany z Niemcami 16 lutego 1919 r. układ w Trewirze nie zakończył jednak walk, które miejscami z mniejszymi już natężeniem toczyły się dalej. Oficjalne włączenie terenów Wielkopolski do Państwa Polskiego nastąpiło w efekcie podpisania w dniu 28 czerwca 1919 r. traktatu pokojowego w Wersalu.

W ramach zapoczątkowanego przez Wojewodę Dolnośląskiego i Instytutu Pamięci Narodowej programu OCALAMY do tej pory oznaczono specjalnym znakiem Ojczyzna Swemu Obrońcy mogiły 10 powstańców wielkopolskich, którzy spoczęli na terenie naszego województwa. Jeden z uhonorowanych powstańców to Jan Gibasiewicz, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Miliczu. Rodzina powstańca była najliczniej reprezentowana na uroczystości. Jan Gibasiewicz to powstaniec wielkopolski z Sulmierzyc k. Krotoszyna, którego wojenne losy rzuciły właśnie do Milicza, gdzie mieszkał w latach 1944-1984.

Przebieg uroczystości relacjonuje wnuk Jana Andrzeja Gibasewicz: – Uroczystość otworzył przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, który przedstawił założenia programu OCALAMY. Następnie głos zabrali wojewoda dolnośląski Paweł Hraniak, z-ca dyr. oddziału IPN we Wrocławiu Katarzyna Pawlak-Weiss oraz dowódca garnizonu Wrocław płk Dariusz Krzywdziński. W przemówieniach zwrócono uwagę na historyczną i patriotyczna wartość tego programu oraz przedstawiono krótki zarys wybuchu i osiągnięć Powstania Wielkopolskiego. Wojewoda podkreślił, że w czasach II RP powstańcy wielkopolscy cieszyli się olbrzymim szacunkiem oraz że dzisiaj należy ocalić pamięć o ich poświęceniu, oddaniu i służbie dla Ojczyzny. Przedstawione zostały również dalsze losy powstańców i ich trudne i tragiczne losy w czasie II wojny światowej.

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie przez przedstawiciela IPN biogramów życiowych Powstańców Wielkopolskich oraz wręczenie przedstawicielom rodzin każdego z powstańców dyplomów uznania i pamiątek. Pamiątkowy dyplom uświetniający powstańca wielkopolskiego Jana Ginasiewicza z rąk wojewody odebrały dzieci Jana: córka Gabriela Mazur (88 l.) zam. Wrocław, syn Władysław Gibasieiwcz (85 l.) zam. Pakosławsko, córka Teresa Hippner (82 l.) zam. Milicz. Najmłodsza córka Janina Czerwkiewska (80 l.) zam. Milicz nie mogła uczestniczyć w uroczystości z powodu pobytu za granicą.

Następnie przedstawiciel zaproszonych rodzin Andrzej Gibasiewicz podziękował wojewodzie za organizację uroczystości, która to zakończyła się wspólnym zdjęciem i poczęstunkiem.

Program OCALONY trwa i będzie trwał w kolejnych latach. Będą nim objęci kolejni uczestnicy Powstania Wielkopolskiego, którzy spoczywają na terenie Dolnego Śląska, jak i uczestnicy innych powstań np. śląskich lub wojny polsko – bolszewickiej z lat 1919 – 1921, którzy do tej pory nie zostali zgłoszeni do tego programu. Jeżeli na terenie powiatu milickiego znajdują się mogiły uczestników ww. wydarzeń, to osoby te można zgłosić do Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu lub do Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Wojewody Dolnośląskiego. Zgłoszenie należy dokonać na wniosku według wzoru, podając w nim informacje wskazujące na udział w tych wydarzeniach.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)