• Kraj

Embargo Arabii Saudyjskiej i Białorusi

Embargo Arabii Saudyjskiej i Białorusi
Embargo Arabii Saudyjskiej i Białorusi © archiwum

W czwartek, 14 lutego, w ostatnim dniu międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie Bliskiego Wschodu w Warszawie, jeden z najważniejszych jej uczestników, Arabia Saudyjska, oznajmiła, że wprowadza embargo na import polskiej wołowiny oraz produktów wołowych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W tym samym dniu do arabskiego embarga dołączyła się Białoruś, która oprócz wołowiny zakazała sprowadzania an jej terytorium bydła z Polski, co oficjalnie ma związek z potwierdzeniem wystąpienia na terytorium naszego kraju pierwszego od 6 lat przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (ang. Bovine Spongiform Encepha lopathy, BSE), potocznie zwanej chorobą wściekłych krów. To ogromny cios wizerunkowy dla Polski i polskiego rolnictwa. Warto podkreślić, że choć eksportu polskiej wołowiny do Arabii Saudyjskiej był raczej śladowy, niemniej jednak umacniał on naszą markę w tej świata.

Wprowadzenie embarga przez Arabię Saudyjską i Białoruś ma bez wątpienia związek z ujawnieniem przez telewizję TVN24 procederu nielegalnego uboju bydła pourazowego i chorego w kuźni w Kalinowie k. Ostrowii Mazowieckiej. Mięso z nielegalnego uboju chorych i padłych krów trafiło do 13 krajów Unii Europejskiej oraz do ponad 2- punktów w całej Polsce.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)