• Krotoszyn
  • czwartek, 04 kwiecień 2019 11:19
  • 49 zdjęć
  •   820

Krotoszyńskie Dęby oficjalnie wręczone

Krotoszyńskie Dęby oficjalnie wręczone
Krotoszyńskie Dęby oficjalnie wręczone © Sebastian Kalak

W czwartek, 7 marca, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się uroczystość wręczenia prestiżowej nagrody „Dąb Krotoszyński”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kolejna edycja prestiżowej nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb” już za nami. Przypomnijmy, że nagroda ta jest przyznawana tym organizacjom, instytucjom i osobom, które w mijającym roku poprzez swoją działalność wniosły szczególne zasługi na rzecz rozwoju i promocji powiatu.

W kategorii nauka i kultura nominowano kolejno – Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, Ewę Bukowską z Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera, Jarosława Reisinga – muzyka, Katarzynę Wicenciak-Dudę ze szkoły tańca „Show Dance”, Szkołę Rocka Kuby Lecieja oraz grupę taneczną 10.50 działającą przy Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wielkopolskim.

Głosami kapituły zwyciężyło Muzeum Regionalne, które od ponad 60 lat nie tylko gromadzi i dokumentuje pamiątki przeszłości Krotoszyna i regionu, ale odgrywa ważną rolę w edukacji historycznej, kulturalnej i patriotycznej. Kilka razy do roku organizuje m.in. wystawy czasowe o tematyce historycznej, artystycznej, przyrodniczej i regionalnej, które zazwyczaj mieszczą się w sali na parterze budynku, ale także na rynku. Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez Muzeum imprezy cykliczne – wieczornice, spotkania i widowiska historyczne.

Działalność społeczna. Tutaj nominacje otrzymali – Stowarzyszenie „Razem” z Krotoszyna, Polski Związek Sumo, Aleksandra Opalińska, Wojciech Wierciński, Irena Marszałek, Krotostefa, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami – oddział Krotoszyn i Ochotnicza Straż Pożarna w Koźminie Wielkopolskim.

Zwycięzcą zostało aktywne TOZ w Krotoszynie, które prowadzi miejsko – gminne schronisko dla bezdomnych zwierząt w mieście. Członkowie działają jednak w szerszym zakresie. Interweniują m.in. w obronie praw zwierząt. Wszyscy, przy tym, są wolontariuszami – za swoją działalność nie pobierają wynagrodzenia.

W kategorii oświata zgłoszono – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła w Krotoszynie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim. Zwyciężyła krotoszyńska „trójka”, która jest dziś miejscem, które stwarza uczniom doskonałe warunki do rozwoju wzorca osobowego w duchu moralnych. Kadra pedagogiczna we współpracy ze środowiskiem lokalnym, organem prowadzącym szkołę oraz przy ogromnym wsparciu rodziców, dąży do wyposażenia młodych ludzi w cechy osobowości i mentalności, dzięki którym będą oni mogli dobrze funkcjonować w  otaczającym ich i ciągle zmieniającym się świecie.

W kategorii gospodarka nominacje otrzymali – Karol Piotrowski i firma Lege – opakowania z Koźmina Wielkopolskiego. Doceniono na gali Karola Piotrowskiego, który kontynuuje tradycje zegarmistrzowskie po ojcu. Sam zakład istnieje od 1983 roku, a spod jego ręki wyszło dziewięciu przyszłych zegarmistrzów. Dziś – prezes oddziału PTTK w Krotoszynie, Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Ludowego „Krotoszanie”, dwukrotny król Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, członek LOK i sędzia I klasy strzelectwa sportowego (siedmiokrotny mistrz woj. lubuskiego), działacz Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego. W swoim życiu otrzymał wiele odznaczeń.

Sporo zgłoszeń wpłynęło do kategorii sport. Kolejno zgłoszono – Arona Rozuma, Klub Olimpiad Specjalnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Borzęciczkach, Dawida Kujawskiego i Julię Domasiewicz.

Nagrodę przyznano Klubowi Olimpiad Specjalnych, o których w tym roku już sporo pisaliśmy na łamach naszego medium. Przypomnijmy, że klub ten rozpoczął swoją działalność w 2000 roku i należy do oddziału regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Wielkopolskie Konin. Klub liczy 38 zawodników i 8 członków. Trenuje w następujących dyscyplinach: tenis stołowy, piłka nożna, pływanie, lekkoatletyka, bowling, badminton, narciarstwo, trening aktywności motorycznej oraz od września ubiegłego roku realizuje program młodych sportowców przeznaczony dla dzieci z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. To wszystko zapewnia lepszy rozwój i większa integrację młodzieży.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)