• Wielkopolskie

Twoje uprawy dotknęła np. susza? Złóż wniosek o pomoc

Twoje uprawy dotknęła np. susza? Złóż wniosek o pomoc
Twoje uprawy dotknęła np. susza? Złóż wniosek o pomoc © archiwum

- Tragedia – tak rolnicy opisują sytuację na polach. Uprawy dotknęła bowiem susza. Najbardziej ucierpiały zboża, łąki, kukurydza, warzywa gruntowe oraz rośliny strączkowe. Oczywiście rolnicy mogą i powinni wnioskować o wsparcie. I to jak najszybciej.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dlaczego? Termin składania wniosków jest pilny, ponieważ komisja może dokonać oszacować ewentualnych strat tylko przed zbiorem plonu głównego wymienionych roślin. – Jak roślina będzie zebrana z pola, to komisja nie oceni strat – zaznacza Wiesław Popiołek (58 l.) z urzędy w Kobylinie. Wnioski przyjmowane są w poszczególnych urzędach gmin.

Oczywiście szkody może wywoływać nie tylko susza, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi. Wówczas gospodarz może ubiegać się o wsparcie. Pomocy finansowej właśnie z przeznaczeniem na wznowienia produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej udziela ARiMR.

Rozmiar szkód szacują komisje powołane przez wojewodę na wniosek zainteresowanych rolników. – Zgodnie z procedurą wójt, burmistrz lub prezydent miasta potwierdza wystąpienie niekorzystnego zjawiska atmosferycznego na terenie gminy i bezzwłocznie informuje mnie, jako wojewodę, w tej sprawie. W przypadku wystąpienia huraganu i deszczu nawalnego niezbędna jest ekspertyza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzającą prędkość wiatru lub wydajność opadu deszczu. Zagrożenie suszą rolniczą musi znajdować potwierdzenie w monitoringu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – tłumaczy wojewoda Zbigniew Hoffmann (56 l.).

Bezpośrednio po oszacowaniu szkód w gospodarstwach rolnych i sporządzeniu protokołów poszkodowani rolnicy mogą ubiegać się o pomoc. Jaką? To może być kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, jak i na odtworzenie środków trwałych zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR.

To może być też udzielane przez prezesa KRUS-u na indywidualny wniosek rolnika, pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytuły w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek. Ponadto Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może zastosować odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości zasobu własności rolnej skarbu państwa oraz ulgi w opłatach czynszu z tytułu umów dzierżawy. Oczywiście też na indywidualny wniosek producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej powstały szkody. No i jeszcze włodarze gmin mogą zastosować wobec rolnika ulgi w podatku rolnym.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)