• Krotoszyn
  • piątek, 27 wrzesień 2019 10:15
  •   1111

Wratislavia Cantans w farze

Wratislavia Cantans w farze
Wratislavia Cantans w farze © Maja Pankiewicz

W sobotę, 14 września w Bazylice pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie odbył się koncert Giovanniego Sollimy (wiolonczela) i Michele Pasottiego (teorba) w ramach 45. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Krotoszyńska Bazylika Mniejsza zapełniła się szczelnie melomanami wspaniałej muzyki, którą gościła w murach z okazji kolejnej edycji festiwalu Wratislavia Cantans. I trzeba przyznać, że była to prawdziwa uczta muzyczna.

Wszystko za sprawą dwóch fenomenalnych muzyków. Pierwszym z nich był Giovanni Sollima – wiolonczelista i kompozytor. Gra na instrumencie nie jest dla Sollimy celem samym w sobie, ale środkiem porozumiewania się ze światem. Jako kompozytor swoje przesłanie zawiera w utworach pełnych śródziemnomorskich rytmów, z typowo włoską linią melodyczną.

W jego muzycznym świecie jest miejsce dla wszystkich epok: od „epoki jurajskiej” wiolonczeli, jak sam nazywa okres barokowy, po „epokę metalu”. Komponuje zwykle na wiolonczelę i znacznie przyczynia się do tworzenia nowego repertuaru na ten instrument. Podczas recital dał popis własnych możliwości.

Michele Pasotti z kolei daje liczne lekcje mistrzowskie w konserwatorskich, szkołach i podczas festiwali, także wykłada, popularyzując wiedzę o lutni i muzyce dawnej. Od sezonu 2012/2013 prowadzi kurs na temat okresu ars nova w Civia Scuola di Musica w Mediolanie. Jest profesorem lutni w Konserwatorium Muzycznym im. Brunona Maderny w Cesenie. W latach 2012-2014 był profesorem teorby i lutni podczas letnich kursów Rovigo Musica Antoca.

Jest założycielem i dyrektorem la fonte musica, zespołu specjalizującego się w muzyce późnego średniowiecza. Ich pierwsza płyta CD Le Ray au Soleyl. Musica Alla corte pavese dei Visconti ukazała się w 2011 r. nakładem ORF/Alt Musik i otrzymała liczne nagrody (5 Diapasons, Disco del Mese di Amadeus, Pizzicato’s Supersonic Award, Appoggiture d’or).

Od 2012 r. nagrywa i koncertuje w najważniejszych salach Europy  z Cecilią Bartoli zespołem I Baroccisti, występując również jako solista. Jesienią 2008 r. został zaproszony przez znanego wiolonczelistę Maria Brunellego dla uczestnictwa w projekcie Brunello Baroque Experience. Wspólnie odbyli długie tournée.

Pasotti gościł w najbardziej liczących się salach koncertowych Europy i Azji. Jako solista (lutnia, teorba, gitara barokowa) wykonuje repertuar od średniowiecza po schyłek XVIII w. Warto było posłuchać tego duetu we wspólnym materiale.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)