• wtorek, 07 kwiecień 2020 09:46
  •   1896

Na to czekają przedsiębiorcy i rolnicy

Na to czekają przedsiębiorcy i rolnicy
Na to czekają przedsiębiorcy i rolnicy © archiwum

Dobra wiadomość dla firm średniej wielkości oraz rolników. Więcej przedsiębiorców będzie zwolnionych z opłat na ZUS, a pracujący na roli dostaną po 1 300 zł brutto na czas kwarantanny. Takie rozwiązania zapisano w tarczy antykryzysowej 2.0., nad która pracuje rząd.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pierwsza tarcza antykryzysowa, zapewniająca firmom m.in. dopłaty do pensji, a w przypadku małych przedsiębiorstw zwolnienie ze składni ZUS, obowiązuje od 1 kwietnia. Do wczoraj firmy złożyły już w sumie 250 tys. wniosków o wsparcie – dowiedzieliśmy się od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przepisy te były jednak niewystarczające, na co wskazywali sami przedsiębiorcy i politycy opozycji. Rząd postanowił więc szybko stworzyć dodatkowe ustawy i rozszerzyć wsparcie. – Prace nad kolejną specustawą potrwają do końca tygodnia – zapewnia Jadwiga Emilewicz (46 l.), minister rozwoju.

Projekty przepisów mają trafić do Sejmu przed Wielkanocą. Zapewnią tym razem wsparcie rolnikom i większym firmom. Z kolei uczniowie i nauczyciele będą mieli łatwiejszy dostęp do komputerów. Najważniejsze założenia tarczy antykryzysowej 2.0 opisujemy poniżej.

ZAPOMOGA DLA ROLNIKÓW
Pierwsza ustawa chroniła tylko przedsiębiorców i pracowników. Druga zapewni zapomogę rolnikom oraz ich rodzinom. Jeśli trafią do szpitala będą poddani kwarantannie, dostaną od państwa po 1 300 zł brutto (50 proc. minimalnego wynagrodzenia).

MNIEJSZY ZUS DLA ŚREDNICH FIRM
Pierwsza tarcza antykryzysowa zwolniła z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne małe firmy (zatrudniające do 9 osób). Teraz zwolnione będą także firmy średnie (od 10 do 49 pracowników). Niestety, zgodnie z projektem przepisów zwolnienie będzie dotyczyło tylko 9 zatrudnionych.

DARMOWA TELEMEDYCYNA
W tarczy antykryzysowej 2.0 będą dwie zmiany dotyczące usług medycznych. Pierwszą jest wydłużenie obowiązywania badań okresowych pracowników (np. kierowców). Druga to zwolnienie z opłat telemedycznych, czyli np. badań na odległość. Darmowe będą też strony internetowe z poradami dla pacjentów

KOMPUTERY DLA UCZNIÓW
W związku z koniecznością prowadzenia zdalnej edukacji rząd postanowił wprowadzić zerowy VAT na komputery i oprogramowanie dla uczniów i nauczycieli. Oznacza to, że sprzęt dla nich będzie tańszy.

DARMOWY INTERNET
Rząd przygotowuje się do uruchomienia Funduszu Szerokopasmowego. Będzie on zasilał dotacją z budżetu państwa. Środki z funduszu będą przeznaczone na inwestycję w rozwój szybkiego i nieprzerwanego Internetu, aby zapewnić Polakom stały dostęp do informacji. Dla uczniów i nauczycieli Internet ma być darmowy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)