• Krotoszyn | Koźmin Wlkp.
  • środa, 06 maj 2020 09:18
  •   939

wpd wybuduje łącznie 21 wiatraków

wpd wybuduje łącznie 21 wiatraków
wpd wybuduje łącznie 21 wiatraków © archiwum

Trzy parki wiatrowe powstaną na terenie gmin Krotoszyn i Koźmin Wielkopolski. Inwestycja warta jest około 80 mln euro.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Budową elektrowni wiatrowych w naszym powiecie zajmuje się przedsiębiorstwo wpd, które posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży energetyki odnawialnej. Firma już ruszyła z inwestycją. – Aktualnie trwają prace budowlane. Na koniec 2020 r. poszczególne spółki celowe planują uzyskać pozwolenia na użytkowanie – potwierdza Piotr Knioła z wpd.

Opowiada nam także, że przebiegają prace związane z powstaniem elektrowni wiatrowych. – W pierwszej kolejności budowane są drogi dojazdowe oraz sieci kablowe wraz ze światłowodem – relacjonuje. Następnym etapem jest wykonanie fundamentów. – Natomiast kolejny krok to transport elementów składowanych elektrowni, takich jak poszczególne segmenty wieży czy śmigła – tłumaczy przedstawiciel inwestora.

Dodaje, że przy użyciu specjalistycznych dźwigów odbywa się montaż urządzeń, a następnie oddanie ich do użytkowania.

Parki wiatrowe zlokalizowane są na terenie gminy Krotoszyn oraz Koźmin Wielkopolski. W gminie Krotoszynie turbiny wiatrowe zostaną wybudowane w Dzierżanowie i Lutogniewie. Z kolei w gminie Koźmin Wielkopolskim staną w miejscowościach: Borzęciczki, Gałązki, Gościejew, Józefów, Ludwinów, Mokronos, Nowa Obra, Serafinów, Staniew, Wrotków i w samym Koźminie. – Lokalizacje elektrowni zostały zaplanowane tak, by odległości od najbliższych zabudowań mieszkaniowych wynosiły ok. 500 mi więcej – mówi kierownik projektu z ramienia firmy wpd Polska sp. z o.o. Podkreśla przy tym, że zgodnie z przeprowadzonymi badaniami jest to dystans, który powoduje, że wszelkie wymagane ograniczenia zostaną zachowane. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim emisję hałasu. – Jest to odległość bezpieczna dla mieszkańców, u których nie wystąpią żadne negatywne oddziaływania. Dowodzą tego przeprowadzone badania środowiskowe zatwierdzone wydanymi decyzjami administracyjnymi – zapewnia przedstawiciel międzynarodowej firmy wpd, wskazując, że spółki posiadają wszelkie wymagane prawem zezwolenia, zgody i decyzje.

Jak podkreśla Piotr Knioła, energia wytworzona przez budowane turbiny wiatrowe zaspokoi potrzeby ok. 90 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych. – Będzie ona dostarczana do sieci dystrybucyjnej poprzez Główny Punkt Zasilający zlokalizowany w Krotoszynie i Koźminie Wielkopolskim – wyjaśnia.

Wszystkie części użyte do budowy urządzeń będą fabrycznie nowe. Wysokość wieży poszczególnych elektrowni wiatrowych będzie wynosiła 120 m – podobnie jak średnica śmigła każdej turbiny.

P:rawocmone pozwolenia na budowę elektrowni w obu gminach firma uzyskała już w 2015 r. Oznacza to, że turbiny wiatrowe będą budowane na zasadach sprzed wprowadzenia „Ustawy w inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych”, która weszła w życie w lipcu 2016 r. Ustawa ta wprowadziła ograniczenia co do realizacji tego typu inwestycji dla kolejnych farm wiatrowych. Tym samym inwestora wiążą przepisy przed wejściem w życie ustawy z 2016 r. i zgodnie z nimi zobowiązany jest prowadzić całość prac budowlanych i administracyjnych. Firma wpd postawiła do tej pory już 3 wiatraki pod Staniewem.

Jak wyjaśnia przedstawiciel inwestora, wprowadzona ustawa uniemożliwia niestety zmianę typu turbin na nowocześniejsze, bardziej wydajne, co mogłoby skutkować realizacją mniejszej ilości elektrowni na terenie gmin przy tej samej sumarycznej produkcji energii. Nowoczesna technologia oznacza również, że urządzenia te emitowałyby mniejsze zakresy hałasu, co dla mieszkańców jest rzeczą najważniejszą.

We wspomnianej ustawie rząd zdecydował również o zakazie lokalizacji nowej zabudowy mieszkaniowej w pobliżu zaplanowanych lub wybudowanych elektrowni wiatrowych w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości turbiny wraz z uniesionymi łopatami (tzw. reguła 10H).

Piotr Knioła wskazał, że regulacje wprowadzone przez rząd w tym zakresie nie są satysfakcjonujące również dla spółki, która stara się wraz z władzami lokalnymi szukać możliwych rozwiązań dotyczących zmiany przepisów. Dodatkowo w celu umożliwienia mieszkańcom łatwiejszego uzyskania pozwoleń na budowę domów mieszkalnych w odległości powyżej kilkuset metrów od elektrowni wiatrowych czynione SA kroki w celu liberalizacji tzw. „ustawy odległościowej” i zwartej w niej „zasady 10H”.

We wspólnym stanowisku Związek Gmin Wiejskich RP, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej wraz z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej apelują do rządu o zmianę niekorzystnej dla mieszkańców, samorządów i środowiska lokalnego „reguły 10H” wspomnianej ustawy.

Zmiana ustawy usprawni proces zabudowy dla mieszkańców oraz odblokuje rozwój najtańszej technologii produkcji energii w Polsce, jaką są elektrownie wiatrowe. wpd Polska podkreśla również, że planuje na terenie gmin kontynuować swoją społeczną aktywność poprzez realizację różnorodnych projektów publicznych.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)