• środa, 27 maj 2020 10:43
  •   1546

30 lat samorządu gminnego



Dzisiaj mija 30 lat od przeprowadzenia pierwszych wyborów samorządowych w niedziele, 27 maja 1990 roku. Były to pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe po II wojnie światowej. Nowymi włodarzami zostali: Janusz Wierzowiecki (gmina Milicz), Marek Maciejak (gmina Krośnice) i Bronisław Dorosz (gmina Cieszków).

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Mieszkańcy naszych gmin wybrali w sumie 66 nowych radnych: 28 w gminie Milicz, 20 w Krośnicach i 18 w Cieszkowie. Na pierwszych sesjach radni wybierali Zarządy Gminy, których przewodniczącym był burmistrz lub wójt.

W gminie Milicz na nowego burmistrza wybrano Janusza Wierzowieckiego, jego zastępcą został Ryszard Zimoch. W Krośnicach pierwszym wójtem został ostatni naczelnik gminy Marek Maciejak, który po kilku miesiącach objął jednak stanowisko kierownika Urzędu Rejonowego w Miliczu i tym samym, zrezygnował z funkcji wójta. Wówczas nowym wójtem został wybrany pierwszy przewodniczący Rady Gmin Jan Kalcowski, którego następca został z kolei Józef Potok.

W gminie Cieszków radni 15 czerwca 1990 r. na pierwszego wójta wybrali wieloletniego naczelnika gminy Bronisława Dorosza, który zrezygnował z funkcji 19 marca 1991 r. Na nowego wójta wybrany został dotychczasowy zastępca wójta Bogusław Sołtys. Z kolei wiece wójtem został Piotr Bargielewicz.

Co ciekawe, tylko trzech radnych z naszego powiatu pełni funkcję radnych gminnych od 1990 roku. Są to radni Rady Miejskiej w Miliczu: Edmund Bienkiewicz z Sułowa i Stanisław Kuśnierzz Miłosławic oraz radny Rady Gminy Krośnice Jerzy Chołodecki. – W pierwszych wyborach kandydowałem trochę przypadkiem. Bo wybierałem się na spotkanie PSL, a przez przypadek trafiłem na zebranie Niezależnego Forum, gdzie namówiono mnie do kandydowania. Tam zdecydowałem o stracie w wyborach i później w samym głosowaniu już zdecydowanie pokonałem rywali w moim okręgu – wspomina Stanisław Kuśnierz, dodając, że w pierwszej Radzie Miejskiej prym wieli kandydaci Komitetu Obywatelskiego, którzy mieli większość w Radzi Miejskiej, a do koalicji zaprosili radnych PSL.

Początki samorządców w całym kraju były bardzo ciężkie. Gminy miały niskie budżety, a kraj po przemianie ustrojowej borykał się z dużym bezrobociem i galopującą inflacja.

Obecna kadencja jest już ósmą od 1990 roku. W Miliczu w tym czasie burmistrzami byli: Janusz Wierzowiecki, Teresa Staniewska, Waldemar Wall, Ryszard Mieloch, Damian Stachowiak, Paweł Wybierała i Piotr Lech. Z kolei w Krośnicach funkcję wójta sprawowali: Maciek Maciejak, Jan Kalcowski, Jan Krzysztofik, Mirosław Drobina i Andrzej Biały. Z kolei w Cieszkowie dotąd było tylko trzech wójtów: Bronisław Dorosz, Bogusław Sołtys i Ignacy Miecznikowski, który jest prawdziwym rekordzistą w naszym powiecie, gdyż urząd włodarza gminy sprawuje od 2002 roku.

SKŁADY RAD GMINY I KADENCJI (1990 – 1994)
Rada Miejska w Miliczu: przew. Marian Mazurkiewicz, wiceprzew. Józef Urbańczyk i Stanisław Szpak, Edmund Bienkiewicz, Mieczysław Biernat, Zdzisław Bukowski, Lesław Dobrzański, Feliks Gładkowski, Paweł Herl, Stefan Hołobyn, Stanisław Kowalski, Antoni Krynbicki, Michał Król, Stanisław Kuśnierz, Andrzej Lubudzic, Zygmunty Maryński, Lech Mleczak, Włodzimierz Patalas, Leon Patkowski, Marian Patkowski, Stanisław Pawlak, Zdzisław Pytlak, Józef Stefański, Bolesłąw Sobkowski, Zdzisław Stefański, Waldemar Wall, Janusz Wierzowiecki, Wanda Wiśniewska.

Rada Gminy w Krośnicach: przew. Józef Potok, wiceprzew. Marian Cugier i Stanisław Woliński, Stanisław Bień, Aniela Błaszczyk, Zdzisław Burban, Jerzy Chołodecki, Bronisław Didyk, Marian Gańsko, Helena Grabowiec, Jan Hładki, Jan Kalcowski, Tadeusz Królik, Józef Krutin, Edmund Kuźnik, Kazimierz Majchrzak, Kazimierz Mazik, Kazimierz Samołuk, Roman Słowik, Józef Sowiński.

Rada Gminy w Cieszkowie: przew. Klemens Tyszer, wiceprzew. Mateusz Kępa i Tadeusz Wójciak, Bogdan Balcerzak, Piotr Bargielewicz, Bronisław Dwojak, Zbigniew Grzywacz, Andrzej Gancarz, Czesław Hajdun, Kazimierz Kończak, Jak Kowalczyk, Kazimierz Maryniak, Zbigniew Mroczek, Maria Poradzisz, Bogusław Sołtys, Zofia Więcław, Władysław Wójtów, Józef Wysogląd.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)