• Powiat krotoszyński

Jakie limity i stawki zwrotu akcyzy?

Jakie limity i stawki zwrotu akcyzy?
Jakie limity i stawki zwrotu akcyzy? © archiwum

Skończył się czas na zebranie faktur potwierdzających zakup oleju napędowego w drugiej turze składania wniosków. Wsparcie można otrzymać w ramach tegorocznego limitu do użytków rolnych i bydła. Urzędy gmin i miast przyjmują wnioski o zwrot akcyzy za paliwo od 3 sierpnia.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W sierpniu jest druga okazja do ubiegania się przez rolników o dopłatę do paliwa. W tym roku początek miesiąca przypada w sobotę, więc wnioski w urzędach można składać od 3 sierpnia. Nabór potrwa do 31 sierpnia. Pierwszy termin składania wniosków był w lutym.

Wniosek należy złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych. Do wniosku tradycyjnie dołączamy faktury VAT (lub ich kopie), które są dowodem zakupu oleju napędowego. Faktury mogą pochodzić z okresu między 1 lutego a 31 lipca.

– Roczny limit zwrotu podatku akcyzowego w 2020 r. wynosi 100,00 zł* ilość ha użytków rolnych oraz 30,00 zł* średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła – podkreśla ustawodawca.

Pieniądze w ramach zwrotu podatku akcyzowego za paliwo rolnicze będą wypłacane w październiku gotówką w kasie urzędy gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podamy we wniosku.

Od ubiegłego roku hodowcy bydła mają dodatkowy limit paliwa, do jakiego mogą dostać dopłatę. Poza fakturami na zakup oleju napędowego do wniosku o zwrot podatku trzeba dołączyć także dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To informacja o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła, które są w posiadaniu producenta rolnego. Dokument odnosi się do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku. Informacja jest ustalona z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk bydła na dużej jednostki przeliczeniowe określonych w załączniku do ustawy, na podstawie danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych (System identyfikacji i rejestracji zwierząt).

Producent rolny może ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do była w pierwszym lub drugim terminie danego roku, jednorazowo w danym roku.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)