• Powiat krotoszyński

Trudności dla hodowców świń

Trudności dla hodowców świń
Trudności dla hodowców świń © archiwum

W związku z wystąpieniem ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw powiatu kaliskiego, na części naszego terenu wprowadzono ograniczenia.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

88 ognisko choroby ASF w 2020 r. zostało wyznaczone 15 września w gospodarstwie, ze 110 świniami, położonymi w miejscowości Łaszków w gminie Blizanów.

Strefą żółtą objęto całą gminę Rozdrażew, fragment gminy Koźmin Wielkopolski (Czarny Sad, Lipowiec, Orla, Tatary), wschodnią część gminy Krotoszyn (m.in. Biadki, Gorzupia, Kobierno, Roszki, Świnków).

W odrębnej strefie żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski świnie przekazywane są do innych gospodarstw albo do rzeźni muszą być zaopatrzone w świadectwa zdrowia. Wystawia je powiatowy lub wojewódzki lekarz weterynarii – nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką.

Są też dodatkowe wymagania weterynaryjne dla świń ze strefy żółtej przemieszczanych poza granice Polski. Muszą one bowiem przebywać w danym gospodarstwie co najmniej na 30 dni przed przemieszczaniem lub od urodzenia.

Poza tym konieczne jest zaświadczenie, że w ciągu 7 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym. Po spełnieniu m.in. tych wymagań powiatowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia.

Afrykański pomór świń (z j. angielskiego African Swine Fever – ASF) to groźna i zakaźna choroba wirusowa świń domowych i dzików. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczną część stada, przy czym śmiertelność sięga nawet 100 proc. ASF nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Wystąpienie ASF skutkuje narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe, związane w pierwszej kolejności z kosztami zwalczania choroby w gospodarstwach, w których zostaje stwierdzona. Chodzi m.in. o konieczność likwidacji zwierząt z zapowietrzonego stada i ich utylizacji, przeprowadzona dezynfekcja oraz badań laboratoryjnych.

Do tego dochodzi drastyczne ograniczenie możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno na teren kraju, jak i poza jego granice.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)