• Krotoszyn
  • poniedziałek, 07 grudzień 2020 08:15
  •   6

Stowarzyszenie „Krotochwile” nagrodzone!

Stowarzyszenie „Krotochwile” nagrodzone!
Stowarzyszenie „Krotochwile” nagrodzone! © archiwum

Wyróżnienie i 10 tysięcy złotych otrzymało stowarzyszenie „Krotochwile” za działania upamiętniające historię polskich Żydów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Stowarzyszenie „Krotochwile” otrzymało wyróżnienie oraz nagrodę w wysokości 10 000 tysięcy złotych za działania na rzecz pamięci o społeczności żydowskiej. – Stowarzyszenie „Krotochwile”, inspirując się wielokulturową przeszłością regionu, nie działa w jednym miejscu. Paweł Bajerlein i Patryk Antoniak wraz ze współpracownikami i wolontariuszami aktywnie dbają o zachowanie lokalnego dziedzictwa żydowskiego w Wielkopolsce – w Poznaniu, Koźminie Wielkopolskim, Krotoszynie, Jarocinie, Borku i wielu innych miejscowościach regionu. Stowarzyszenie zajmuje się popularyzacją wiedzy o historii i kulturze żydowskiej, prowadząc projekty edukacyjne, skierowane do młodzieży i dorosłych. W 2020 roku przeprowadziło pierwszy etap inwentaryzacji cmentarza w Koźminie Wielkopolskim – czytamy na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Warto przypomnieć, iż stowarzyszenie organizuje także Simchat Chajim Festival, który gościł w Krotoszynie, Jarocinie, Borku, Poznaniu i innych miastach, a ponadto tworzy portal jewishwlkp.pl, na którym umieszcza wyniki inwentaryzacji koźmińskiego cmentarza oraz spisy żydowskich mieszkańców Koźmina, Krotoszyna i innych miast, jak również pracuje nad filmem dokumentalnym o Nathanie Mośkiewiczu, ostatnim żydowskim mieszkańcu Koźmina Wlkp.

Nagroda POLIN jest przyznawana osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i ma na celu promocję postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spośród otrzymanych przez muzeum aplikacji kapituła konkursu każdego roku nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niekonwencjonalnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem, wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.