Pomoc dla seniora
Udar, zawał lub inna ciężka choroba bliskiej osoby, która pozbawia ją możliwości samodzielnego funkcjonowania, nie tylko diametralnie zmienia sytuację chorego, ale i całej rodziny. Choć trudno przeorganizować swoje życie w ciągu kilku dni, to jednak trzeba zmierzyć się z różnymi przeciwieństwami.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Warto jednak wiedzieć, że można ubiegać się o wsparcie finansowe i pomoc. Opieka na osobę chorą to nie tylko bowiem wysiłek fizyczny i obciążenie psychiczne, ale również piętrzące się koszty.
WSPARCIE FINANSOWE
Zanim lekarz prowadzący wypisze chorego do domu, ma obowiązek poinformować rodzinę lub opiekuna o dalszym przebiegu leczenia. Pielęgniarka oddziałowa udziela zaś informacji o tym, jak przygotować się do opieki nad chorym w warunkach domowych, oraz jak wyposażyć mieszkanie, aby ułatwić funkcjonowanie na co dzień. W tej sytuacji warto też wspomóc się bezpłatną profesjonalną opieką pielęgniarską. Długoterminowa przyznawana jest maksymalnie na 6 miesięcy. Jeśli chodzi o inne świadczenia, to część kosztów mogą pokryć: dodatek (wypłacany przez ZUS) lub zasiłek pielęgnacyjny (wypłacany jest przez wójta, prezydenta miasta lub burmistrza, najczęściej za pomocą ośrodka pomocy społecznej). Można również postarać się o dofinansowanie środków higienicznych, takich jak pieluchy czy podkłady medyczne. Higiena osobista to dla opiekunów kluczowy problem w opiece nad osobą niepełnosprawną. Choremu przysługuje 60 sztuk pielucho majtek lub podkładów miesięcznie. Również na dostosowanie warunków mieszkaniowych do potrzeb osób chorych można otrzymać dofinansowanie. W tym celu warto zwrócić się o pomoc do rejonowego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
CZUJA OPIEKA
Inną formą wsparcia jest pomoc opiekuńcza, czyli spędzanie czasu z chorym czy robienie zakupów. Przyznawaniem i organizacją jej zajmują się ośrodki pomocy społecznej.