• Kobylin
  • czwartek, 10 maj 2018 12:22
  •   2020

500-lecie kobylińskiej fary

500-lecie kobylińskiej fary
500-lecie kobylińskiej fary © Wiesław Kupczyk

Pięćsetlecie było wielkim świętem parafii, miasta i okolic. Na świąteczny czas zaplanowano m.in. misje parafialne. Prowadził je ks. Maksymilian Kamza, proboszcz parafii w Świerczynie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W słowie skierowanym do kobylanian podkreślił. – W życiu parafii jest jak w sztafecie – kolejne pokolenia przekazują ogień wiary następnym. Co zrobić, aby on nie zgasł? Jak żyć, aby wiarę przekazać młodemu pokoleniu? (…) Najważniejsza jest nasza relacja z Bogiem. Z niej powinny wypływać wszystkie inne. Dlatego proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika – ks. kanonik Janusz Giera, zadbał przede wszystkim o duchowe wzmocnienie kobylanian.

Misje rozpoczęły się 28 kwietnia i trwały do 5 maja. Codziennie były msze św. ze słowem ks. Kamzy, różaniec, Apel Jasnogórski, litania do Matki Bożej, spotkania dla młodzieży, okazja do spowiedzi, sakrament namaszczenia chorych. Były też całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.

W parafialne misje pięknie wkomponował się odpust św. Stanisława – 7 maja. Tego dnia młodzież przyjęła sakrament bierzmowania, którego udzielił bp Edward Janiak. Podczas mszy nawiązał do jubileuszu i złożył parafianom życzeniami. Odniósł się także do szeroko zakrojonego remontu parafialnej świątyni. Życzenia na jubileusz przysłał wicepremier i minister kultury – Piotr Gliński. Jego list odczytano parafianom.

Przypomnijmy – kobylińską parafię odwiedził niedawno sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Sellin. Kobylińska parafia pozyskała bowiem na remonty dotacje z ministerstwa, a także z budżetu Kobylina. Wstrzymane na czas świętowania prace niedługo ruszą.

Najmłodsi mieszkańcy Kobylina mogli wyrazić swoje przywiązania do fary uczestnicząc w konkursie „Pochwal się swoim kościołem”. Przedszkolaki robiły makiety, starsze dzieci malowały i rysowały, pisały wiersze. Każdy oddział przedszkolny otrzymał w nagrodę „Biblię dla początkujących”. Oddział „Motyle” wygrał tory, gdyż parafianom najbardziej podobała się jego makieta.

Wyróżniono 25 prac plastycznych. Wszyscy wyróżnieni otrzymali książkę o św. Stanisławie, a każde dziecko biorące udział dostało słodki upominek.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)