• Krotoszyn
  • czwartek, 13 wrzesień 2018 10:26
  •   1428

Czy krotoszyński szpital wypowie umowę z NFZ?

Czy krotoszyński szpital wypowie umowę z NFZ?
Czy krotoszyński szpital wypowie umowę z NFZ? © Sebastian Kalak

Blisko 200 dyrektorów szpitali powiatowych w Polsce, w tym Krzysztof Kurowski – dyrektor SPZOZ w Krotoszynie i 120 starostów w całym kraju wzięło udział w spotkaniu jakie odbyło się w Warszawie 30 sierpnia, a zorganizowane zostało jako wyraz zaniepokojenia zmianami w polityce zdrowotnej państwa.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Spotkanie zorganizował Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, którzy po konferencji wystosował do Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia trzy postulaty. Zostały one sformułowane w Stanowisku Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych podjętym wspólnie z Zarządem Związków Powiatów Polskich.

W przypadku niespełnienia postulatów, dyrektorzy szpitali zapowiedzieli, że zmuszeni będą wypowiadać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, gdyż kierowane przez nich placówki nie będą miały pieniędzy na pokrycie kosztów, jakie pociągają ze sobą ostatnie decyzje ministra zdrowia. Szpitale nie przyjmą kolejnych propozycji finansowania świadczeń, w tym w ramach tzw. „umowy sieciowej”. – Nasze spotkanie w Warszawie nie miało na celu wprowadzania jakiegoś zamieszania czy zamętu, ale podyktowanie kierowanych przez nas szpitali – mówi Krzysztof Kurowski.

Minister Szumowski zdecydowało wprowadzeniu od 1 września 2018 r. dodatkowego dodatku 1 100 zł dla pielęgniarek, który wliczany ma być do wynagrodzenia podstawowego. Tym samym zmienił postanowienia zawarte w Ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które zakłady, że w latach 2017-21 systematycznie rosnąć będą wynagrodzenia personelu pielęgniarskiego. Zapisy w tej ustawie są realizowane przez SPZOZ w Krotoszynie.

Po drugie, minister przesunął termin (z końca 2019 r. na 1 stycznia 2019 r.) wprowadzenia w życie nowych ustaleń w sprawie norm zatrudnienia personelu pielęgniarskiego w szpitalach, co skutkować ma większą ilością zatrudnionych pielęgniarek. Postulaty skierowane do ministra zdrowia to przede wszystkim: zwiększenie finansowania szpitali powiatowych (poprzez wzrost o co najmniej 15 proc. wyceny świadczeń kontraktowanych z NFZ), odroczenie wprowadzenia norm zatrudnienia pielęgniarek (to skutkować miałyby od 1 stycznia 2019 r. zwiększeniem zatrudnienia personelu średniego na oddziałach) i zmiana w zasadach zatrudnienia lekarzy rezydentów (polegająca na zwiększeniu ich liczny w szpitalach powiatowych. Obecnie lekarze rezydencji pracują w zdecydowanej większość w dużych szpitalach klinicznych. W krotoszyńskim szpitalu pracuje pięciu rezydentów).

– Dyrektorzy i samorządowcy wyrazili swoje zaniepokojenie narzucanymi regulacjami, które większość szpitali powiatowych w Polsce postawią w dramatycznej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Na spotkaniu przedstawiono analizę, pokazującą dane zebrane z kilkuset szpitali. Już teraz mamy do czynienia z tendencją zadłużenia się placówek. Ostatnie postanowienia ministra zdrowia i brak decyzji o zwiększeniu finansowania szpitali jeszcze bardziej utrudnią ich działalność. Dotyczy to również naszego szpitala w Krotoszynie. To wygląda tak, że ministerstwo zdrowia określa jak mają działać szpitale, pomija wcześniejsze ustalenia i mówi byśmy poradzili sobie z tym sami. To jest bardzo trudna sytuacja – podsumował spotkanie Krzysztof Kurowski.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)