• Ostrów Wielkopolski
  • poniedziałek, 07 styczeń 2019 08:45
  •   707

Większe inwestycje… i opłaty śmieciowe

Nieunikniona podwyżka?
Nieunikniona podwyżka? Nieunikniona podwyżka? © archiwum

Uchwalanie budżetu miasta na 2019 rok oraz stawek opłat za śmieci, to dwa główne tematy ostatniej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, która odbyła się 27 grudnia ubr.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Problem podwyżek opłat za śmieci nie ominął także Ostrowa Wielkopolskiego. W całym kraju początek roku przyniósł konieczność podwyżek opłat. Czekają one prawdopodobnie także mieszkańców okolicznych gmin naszego regionu.

Ostrowska rada Miejska podjęła uchwałę o nowych stawkach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie za odpady segregowane będzie zapłacić 18 złotych od osoby, a za niesegregowane 33 złote. Docelowo rząd planuje, aby opłata za odpady niesegregowane była cztery razy wyższa niż w przypadku segregacji. – Podwyżki opłat za śmieci, to niestety, problem ogólnopolski i nie dotyczy on tylko naszego miasta. Wpływ na to mają czynniki zewnętrze, takie jak: wzrost cen energii, paliwa, wyższe koszty pracy, a także wzrost opłaty środowiskowej ustalanej przez rząd – wskazał Marek Śliwiński, przewodniczący Klub Radnych „Przyjazne Miasto”.

Radny zwrócił także uwagę, że system gospodarki odpadami musi się samofinansować tylko z opłat mieszkańców, bo tak ustalił to parlament za rządów Platformy Obywatelskiej w 2013 roku. Funkcjonowanie ostrowskiego systemu „śmieciowego” w imieniu Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej próbowała kwestionować radna Milena Kowalska, koncentrując się jednaka wyłącznie na jednym z elementów sprawy, jakim jest działaniem RZZO. Co ciekawe, decyzja o powstaniu RZZO w takim kształcie zapadła w kadencji 2010-2014 za rządów PO w Ostrowie. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że prezesem ówczesnego Holdikomu był Dariusz Kowalski i zbieżność nazwisk nie jest tu przypadkowa. W dodatku, jak przypomniał podczas sesji podczas MZO Andrzej Strykowski, to właśnie Dariusz Kowalski był pierwszym prezesem RZZO, gdy zapadły najważniejsze decyzje o kształcie ostrowskiego systemu „śmieciowego”.

Ważną uchwała, która została przyjęta podczas sesji, był budżet miasta na 2019 rok. Przedstawiając najważniejsze miejsce planowane działania, zastępca prezydenta miasta Ewa Matecka podkreślała, że to budżet ambitny, zrównoważony i co ważne – realne. Jak zauważył radny Mateusz Nycek („Przyjazne Miasto”) Ostrów Wielkopolski pozytywnie wyróżnia się wśród wielu innych samorządów, bowiem zachowuje dynamikę inwestycyjną na poziomie ubiegłego roku.

W 2019 roku miasto przeznaczy na inwestycje ponad 63 miliardy złotych. Realizowana będzie oczekiwana od wielu lat hala widowiskowo – sportowa oraz rewitalizacja centrum Ostrowa. Kontynuowane będą również dopłaty do wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Publikacja:
Nasz Rynek
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.