• Zduny
  • poniedziałek, 06 maj 2019 12:08
  •   999

Batalia o diety radnych

Batalia o diety radnych
Batalia o diety radnych © archiwum

Sposób naliczania – a co się z tym wiąże wysokość diet zdunowskich radnych – wziął pod lupę wojewoda. I zaskarżył uchwały regulujące te kwestie do sądu administracyjnego. Rajcy broniąc swoich uposażeń, w rewanżu wnieśli skargę na postępowanie wojewody.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W Zdunach każdy radny dostaje kasę za każde posiedzenie komisji albo sesji. Jest to 338 zł. Okazało się jednak, że ósemka reprezentantów udu kasuje diety podwójnie. Bo oprócz zapłaty za spotkanie dostają jeszcze comiesięczny ryczałt. Dotyczy to przewodniczącego rady (wysokość diety – 70% płacy minimalnej) i jego dwóch zastępców, a także pięcioro szefów komisji (30% płacy minimalnej). W praktyce – przyjmując ryczałt plus jedną pensję i jedną komisję – wspomniana ósemka dostaje do reki ponad 1 300 zł. To nie spodobało się wojewodzie, który zaskarżył do WSA sposób naliczania diet.

Radni nie czekając na werdykt, zwołali komisję skarg i wniosków. Łącząc się telefonicznie z radcą prawnym zdunowskiego urzędu, starali się rozgryźć argumenty wojewody. I tak radnego – Janusza Hylińskiego ciekawiło – dlaczego wojewoda wcześniej nie wniósł zastrzeżeń do uchwały z 2013 – regulującej kwestie diet? Radca wyjaśnił mu, że organ nadzorczy ma 30 dni na sprawdzenie legalności uchwały. Jeżeli w tym czasie nie stwierdzi jej nieważności, to ona obowiązuje. Natomiast teraz – zgodnie z prawem wojewoda może wnieść skargę do WSA o stwierdzenie niezgodności uchwały z prawem.

Urzędnicy wojewody przyznają, że bywa, iż dopiero po dłuższym czasie ukazują się wątpliwości co do zastosowanych rozwiązań. – W wówczas uruchamiane są stosowne procedury, tak jak w tej sprawie– wyjaśnia Tomasz Stube z WUW w Poznaniu.

Co jeśli sąd uzna uchwały w sprawie diet za niezgodną z prawem? – Mamy 30 dni na ewentualne wniesienie do sądu o kasację wyroku – wyjaśnił radnym radca prawny urzędu. I dodał, że gdyby wyrok był nieprzychylny dla samorządców, dopiero wówczas rada winna podjąć nową uchwałę. Do tego czasu, obecna obowiązuje. Ponadto w opinii radcy, jeżeli sąd administracyjny będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia, to jedynie do tej części uchwały, która tyczy się ryczałtu miesięcznego. Co radny Hyliński podsumował krótko. – Jeżeli będzie wyrok sądu i wskaże on kierunek, to wówczas trzeba będzie podjąć uchwałę. Jak będzie – poinformujemy na naszych łamach.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)