Tegoroczny finał „Pogranicza Kultur” przyciągnął mieszkańców
W niedzielę, 27 lipca na ul. Łacnowej w Zdunach odbył się już tradycyjnie finał „Pogranicza Kultur”. Impreza rozpoczęła się równo o godz. 15:00. Frekwencja rosła z czasem.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
To wtedy na ul. Łacnowej można było zakupić ciekawe dzieła na kiermaszu rękodzielniczym oraz przepyszne potrawy wystawione w ramach kulinariów powiatowych, w tym na Festiwalu Sernika, a także tzw. małej gastronomii, czy wędzonych wędlin..
I miejsce zajęła praca Agnieszki Lisiak „Korony”. II miejsce przypadło Barbarze Jankowskiej za pracę „Przenikanie”, a III miejsce, ez aequo, Załęży Maria Pobskarbi-Hebisz za pracę „Integracje-dezintegracja” oraz Agnieszka Lisiak za „Ślady pogranicza”. Z kolei wyróżnienie powędrowało do Pawła Stasińskiego za dzieła „Duch pojednania” i „Jak feniks”. W Kaflarni można było „podejrzeć” tajniki pracy ceramików przy odbywających się wypałach w piecach plenerowych oraz samemu spróbować sił w rzeźbieniu w glinie podczas Integracyjnych Warsztatów Ceramicznych na dziedzińcu Kaflarni.
Nie brakowało również warsztatów stolarskich, rzeźb w drewnie i garncarskich dzieł. Z kolei dla najmłodszych przygotowano na boisku SP specjalną strefę zabaw. W starej kaflarni nie brakowało pokazu wypału w piecach i prac wykonanych w ramach X Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego oraz warsztatów ceramicznych, a wszystko to w ramach II Festiwalu Zduństwa. Z kolei na scenie zaprezentowali się” zespół Folklor Błonie, zespół kabaretowy „Ale babki?” z Rozdrażewa, zespół Krotoszanie.
Imprezę poprzedził X Międzynarodowy Plener Ceramiczny, który odbywał się od poniedziałku, 15 lipca do niedzieli, 28 lipca. W ramach pleneru odbył się wernisaż prac Włodzimierza Ćwira, seminaria ceramiczne, budowa pieców plenerowych oraz prace nad rzeźbami ceramicznymi. Dodatkowo w weekend, 26-27 lipca miał miejsce II Festiwal Zduństwa. Kolejną atrakcją było odpalenie pieca ze szkła, zbudowanego z ok. 1 tys. butelek po winie. Miało to miejsce w piątek, 26 lipca, a dla zainteresowanych piec był odpalany przez całą niedzielną imprezę. Efekt był naprawdę bardzo ciekawy i emocjonujący.
Ciekawie było podczas występu duetu Próba Czasu (Stanisław Szelągowksi i Dorota marszałek). Grali również: kapela ze Szczyrku Goralska Hora oraz Kabaret Zachodni. Następnie ogłoszono wyniki w Festiwalu sernika, które przyznało jury w składzie: Marianna Łyskawa, Krystyna Sowińska i Marzena Wiśniewska.
I miejsca zajęło koło w Baszkowie, II miejsce KGW Rozdrażew, III miejsce – KGW Lutogniew, a nagrodę specjalną przyznano Katarzynie Kontek. Później przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu „Zduny, miasto pogranicza”. I tutaj nie brakowało emocji do samego końca. Wybór bowiem nie był wcale taki prosty. Wszystkie prace były bowiem ciekawe.
Organizatorem imprezy był jak co roku Zdunowski Ośrodek Kultury, Klub Twórczego Rękodzieła w Zdunach, Związek Ceramików Polskich, Fundacja Insolita z partnerstwem Kawiarni Retro, Zdunowskim Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy, Zarządem Miejsko-Gminnym Ochotniczych Straży Pożarnych w Zdunach, Szkole Podstawowej w Zdunach i Cechu Zdunów Polskich przy dofinansowaniu ze środków Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Samorządu Powiatu Krotoszyńskiego i Samorządu Gminy Zduny. Impreza odbyła się pod naszym patronatem medialnym.