• Krotoszyn
  • wtorek, 30 lipiec 2019 10:03
  •   886

System Triage na SOR

System Triage na SOR
System Triage na SOR © archiwum

Medyczna segregacja pacjentów według systemu Triage prowadzona jest zarówno podczas masowych zdarzeń drogowych, jak i jest codzienną praktyką na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Krotoszynie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Triage na SOR w Krotoszynie w obecnej formie wprowadzony został zarządzeniem dyrekcji w listopadzie 2018 r., system ten praktykowany jest jednak na oddziale od kilku lat. – Kwalifikowanie pacjentów do odpowiednich grup chorych według systemu Triage, oznaczonych poszczególnych kolorami, odbywa się podczas rejestracji na SOR-ze, przy pierwszym kontakcie personelu medycznego naszego oddziału z osobami zgłaszającymi się na oddział – informuje Sławomir Pałasz (44 l.), rzecznik prasowy.

Pacjent – zgodnie ze swoim stanem zdrowia – uzyskują tam informację do jakiej grupy zostają zaliczeni i jaki jest czas oczekiwania na przyjęcie. Pacjenci oznaczeni kolorem czerwonym przyjmowani są natychmiast po dotarciu na oddział, kolejne kolory wyznaczające pilność interwencji to: pomarańczowy, żółty, niebieski i zielony. Są one nadawane pacjentom na podstawie ich aktualnego stanu zdrowia.

Warto dodać, że aby jeszcze bardziej usprawnić i ułatwić dotychczasowe działania systemu Triage, w tym roku w sakli ogólnopolskiej rozpoczęto wprowadzaniem TOPSOR-u czyli Trybu Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Są to jednolite dla wszystkich SOR-ów w Polsce standardy w zakresie przeprowadzania segregacji medycznej pacjentów.

Jednym z elementów TOPS-ów będzie wyposażenie oddziałów ratunkowych w sprzęt i oprogramowanie komputerowe, które sprawi, że pacjent trafiający na SOR otrzyma numer oraz opaskę z kolorem określającym, jak pilny jest jego przypadek.

Projekt TOPSOR został objęty dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Instytucją odpowiedzialną za realizację projektu jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. – 26 czerwca Krzysztof Kurowski, dyrektor SP ZOZ w Krotoszynie wziął udział w podpisaniu umowy partnerstwa pomiędzy LPR-em a 24 szpitalami z Wielkopolski, posiadającymi SOR, które biorą udział w projekcie TOPSOR. W lipcu 2019 r. wdrożenie systemu TOPSOR rozpoczęło się w 76 szpitalach, w tym 4 szpitalach wojewódzkich w Wielkopolsce. W pozostałych szpitalach – również w krotoszyńskim – projekt TOPSOR ma być wdrożony do sierpnia 2020 r. – dodaje Pałasz.

Poza tym, od 1 lipca 2019 r. w myśl rozporządzenia Ministra Zdrowia uaktualniono czas oczekiwania na przyjecie w systemie Triage, zmieniając ten czas do najlżej chorych pacjentów, którym nadaje się kolor i zielony i niebieski.

Rozporządzenie stwierdza także, że osoby, które zostały przydzielone do kategorii pilności oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim, mogą być kierowane z oddziału do miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

OBECNE ZASADY DOTYCZĄCE CZASU OCZEKIWANIA NA POMOC MEDYCZNĄ:
kolor czerwony – natychmiastowa pomoc,
kolor pomarańczowy – czas do 10 min,
kolor żółty – do 1 godziny,
kolor zielony – do 2 godzin,
kolor niebieski – do 4 godzin.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)