• Krotoszyn
  • środa, 21 sierpień 2019 12:16
  •   1045

Zmiany w programie rewitalizacji miasta

Zmiany w programie rewitalizacji miasta
Zmiany w programie rewitalizacji miasta © archiwum

W Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Krotoszyn na lata 2017 – 2023 będą zmiany.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Program rewitalizacji jest narzędziem planowania, koordynowania różnorodnych aktywności w ramach rewitalizacji. Jest inicjowany, opracowany i uchwalony przez samorząd gminny jako wieloletni program działań w sferze społecznej, ekonomicznej, przestrzennej, środowiskowej, kulturowej i technicznej, zmierzający do wprowadzenia obszarów rewitalizacji ze stanu kryzysu oraz stworzenia warunków do ich zrównoważonego rozwoju. Za obszar rewitalizacji uznaje się całość lub część zdegradowanego, będącego w stanie kryzysowym, na którym z uwago na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego gmina zamierza prowadzić rewitalizację.

Program ten jednak może się zmieniać i tak właśnie się dzieje teraz. Radni będą musieli przyjąć jego aktualizację z kilku istotnych powodów. Jednym z nich są kolejne projekty rewitalizacyjne oraz potrzeba wykreślenia tych – już zrealizowanych.

Jeżeli chodzi o projekty, które udało się zrealizować z listy LPR należy uchwałą usunąć z aktualizacji takie projekty jak: przebudowa boiska szkolnego przy Zespole Szkół ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu (projekt zrealizowano za ponad 1,4 mln zł); przebudowa istniejącego chodnika na ciąg pieszo-rowerowy drogi powiatowej ul. Konstytucji 3 Maja w Krotoszynie na długości 640 mb wraz z zakupem oznakowania pionowego na ul. Floriańskiej; przebudowa ul. Stawnej w Krotoszynie od ul. Wiśniowej do ul. Św. Antoniego z wykonaniem ronda i ciągu pieszo-rowerowego oraz termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Floriańskiej 10 w Krotoszynie wraz z adaptacją pomieszczeń na cele edukacyjne i społeczne realizowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

W cztery wykreślone i zrealizowane projekty wskazują jednak nowe, na które radni gminy Krotoszyn będą musieli na najbliższej sesji 29 sierpnia wyrazić zgodę. Są to kolejno: przebudowa z rozbudową o szyb windy zewnętrzny budynku Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fiedlera wraz ze zmianą aranżacji i kolorystyki wnętrz; nadanie nowych funkcji społecznych i gospodarczych budynkowi Starej Słodowni Browaru Krotoszyńskiego w obszarze rewitalizacji miasta Krotoszyna; przywrócenie funkcji hotelowej i konferencyjno-restauracyjnej historycznemu budynkowi hotelu „Pod Białym Orłem” oraz rewitalizacja budynku byłego więzienia w Krotoszynie – nadania nowych funkcji społecznych i gospodarczych oraz zachowanie miejsca pamięci ofiar represji komunistycznych.

W przypadku pierwszego projektu wnioskodawcą jest Krotoszyńska Biblioteka Publiczna. W przypadku trzech kolejnych – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe DOMAK Dariusza Rozuma. Jedno jest pewne jednak, że Lokalny Program Rewitalizacji nie jest – jak większość osób uważa – tworem martwym, ale programem, który w miarę upływu czasu jest wciąż aktualizowany o nowe, ciekaw przedsięwzięcia do realizacji.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)