Nowe tablice z nazwiskami poległych za Ojczyznę
Przed kwaterą wojskową na cmentarzu parafialnym przy ulicy Raszkowskiej w Krotoszynie zamontowano tablicę z wykazem poległych. Na grobie żołnierzy podziemia niepodległościowego wymieniono pomnik.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Przy kwaterze wojskowej ustawiono tablicę z imionami i nazwiskami, przydziałami wojskowymi datami oraz miejscami urodzenia i śmieci. Listę sporządzono na podstawie ewidencji mogli żołnierzy i jeńców pochowanych na cmentarzach w powiecie krotoszyńskim z około 1930 r. ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. H. Ławniczaka.
Drugi etap prac to wymiana pomnika na grobie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zdemontowano stary, zrobiony na początku lat 90. XX w. z lastryka i betonu. Nowy pomnik, składający się z ramy, płyty, cokołu, głowicy oraz krzyża wykonano z granitu. Dominujący element, jakim był stary krzyż z płaskorzeźbą głowy Chrystusa, z 196 r., odnowiono.
Nowe są również tablice z nazwiskami poległych w bitwie pod Benicami 26 maja 1946 r. (to ich drób symboliczny, gdyż prawdziwe miejsce pochówku do dziś pozostaje nieznany) oraz ujętych tam i zastrzelonych później w Krotoszynie partyzantów. Wykonano też mosiężny odlew orła z napisem AK. Teren wokół pomnika utwardzono kostką granitową.
Łączny koszt wszystkich prac wyniósł 32 tys. 200 zł, w tym 21 tys. zł do dotacja uzyskana z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu na utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych. Prace wykonała firma Kamieniarstwo-Betoniarstwo Januszkiewicz z Sulmierzyc.