Wskaźniki biją na alarm
Czujniki monitorujące zanieczyszczenie powietrza w Ostrowie biją na alarm! W minionych dniach wieczorami na dużym obszarze miasta normy stężenia w powietrzu pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10 zostały przekroczone nawet o kilkaset procent.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Najwyższe wyniki zanieczyszczenia powietrza w minionych dniach zanotowane zostały w środę, 30 października. Po godzinie 21:00 wskaźnik Airly mieszczący się przy ul. Wrocławskiej pokazał przekroczenie stężenia PM2,5 o 875% a PM10 o 665%.
Pył zawieszony PM 2,5 – to bardzo drobne cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. MP10 – mieszania zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 µm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne, jak np. benzopireny, dioksyny i furany.
Na problem jakości powietrza w Ostrowie zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli. Ostrów Wielkopolski według raportu Najwyższej Izby Kontroli o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami, zajął w 2017 r. pierwsze miejsce wśród miast w Wielkopolsce z najwyższym stężeniem benzo[a]piranu, który może powodować raka, upośledzenie płodności i działać szkodliwie na dziecko w łonie matki.