• Krotoszyn
  • czwartek, 05 grudzień 2019 09:09
  •   898

70-lecie koła łowieckiego „Kuropatwa”

70-lecie koła łowieckiego „Kuropatwa”
70-lecie koła łowieckiego „Kuropatwa” © Sebastian Kalak

Jubileuszowy bal zwieńczył obchody święta myśliwych zrzeszonych w Kuropatwie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Koło łowieckie „Kuropatwa” powstało w 1949 r. w Lutogniewie. Gospodaruje na dwóch obwodach łowieckich o łącznej powierzchni ponad 6 tys. ha – nr 470 Lutogniew i 467 Sapieżyn. Do Kuropatwy należą obecnie 42 osoby. W skład zarządu wchodzą Jan Żyto – prezes, Henryk Goliński – łowczy, Stanisław Kaik – skarbnik i Józef Kaj – skarbnik. Ponadto w kole działają komisje – rewizyjna i strzelecka.

Obchody jubileuszu rozpoczęto 23 listopada mszą św. w Lutogniewskim kościele, gdzie modlono się za członków koła i ich rodziny, a także za zmarłych. Mszę koncelebrowali ks. proboszcz Łukasz Żurawski i proboszcz parafii ze Staregogrodu ks. Ryszard Muszyński.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości przenieśli się do restauracji „Pod Szyszkami” w Krotoszynie. Zanim rozpoczął się bal, uroczyście przywitano gości, a członkowie zarządu „Kuropatwy” odebrali gratulacje. Wręczono też kilka odznaczeń.

Wśród gości byli m.in. Marek Przybylski (łowczy okręgowy z Kalisza), Marek Wielgocz (rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego w okręgu kaliskim), Paweł Lisiak (członek Naczelnej rady Łowieckiej, prezes koła Knieja), Joanna Król-Trąbka (40 l.) – radna wojewódzka, Stanisław Szczotka (63 l.) – starosta krotoszyński, prezesi sąsiednich kół, członkowie organizacji współpracujących.

Koło bierze aktywny udział w życiu regionu, wspiera inicjatywy związane z ochroną środowiska, organizuje spotkania edukacyjne z młodzieżą ze szkół w Benicach, Kuklinowie i Lutogniewie. Co roku bierze udział w pielgrzymce myśliwych do bazyliki św. Józefa w Kaliszu, która w tym roku odbyła się 11 listopada. Na uroczystej akademii sztandar koła został odznaczony najwyższym odznaczeniem łowieckim „ZŁOM”, jak nazywany jest Honorowy Żeton Zasługi. Jest to wielki wyróżnienie i nagroda za wkład w rozwój łowiectwa na ziemi krotoszyńskiej.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)