Nie pal śmieci
W obecnym sezonie zimowym, podobnie jak w uprzednim, strażnicy miejscy kontrolują, co ostrowianie palą w domowych piecach.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
W przypadku ujawnienia tego typu wykroczeń wobec osób naruszających obowiązujące przepisy wyciągane będą konsekwencje karne w postaci mandatu do kwoty 500 zł lub kierowane wnioski o ukaranie do sądu. Do akcji wkroczy także dron.
Stan złej jakości powietrza na terenie naszego kraju w ostatnich latach faktem powszechnie znanym, nagłaśnianym przez media i odczuwalnym praktycznie przez każdego mieszkańca. Poziom jego niskiej jakości jest szczególnie dostrzegany w tzw. sezonie grzewczym, w trakcie którego intensywnie użytkowane są domowe kotłownie i inne urządzenia grzewcze zapewniające ciepło w naszych domach.
W ogólnej dyskusji w temacie jakości powietrza przewidują się zasadniczo zawsze dwa pojęcia takie jak: smog i niska emisja. O ile pojęciem smogu i jego identyfikacją wiele osób nie ma problemu to w przypadku niskiej emisji jest już trochę gorzej. Niska emisja to tak naprawdę emisja zanieczyszczeń w postaci szkodliwych pyłów i gazów powstających w wyniku nieefektywnego spalania materiałów opałowych, wydobywających się z emitorów o wysokości nieprzekraczającej 40 m. Stanowi ona szczególne zagrożenie życia i zdrowia dla ludzi między innymi ze względu na podwyższone stężenia w powietrzu pyłów PM10, PM 2,5 oraz innych toksycznych substancji z grupy metali ciężkich, dioksan i furanów.
Z roku na rok rośnie jednak świadomość społeczna w kwestii zagrożenia, jakie powoduje niska emisja w tym również spalanie odpadów. Wiele osób w różny sposób angażuje się w walkę o czyste powietrze np. korzystając z transportu publicznego, ograniczając zużycie energii elektrycznej lub wymianę pieców grzewczych na ekologiczne źródła ciepła. Nie brakuje jednak ludzi, dla których zdrowie, życie oraz bezpieczeństwo własne i sąsiadów, nie stanowi wystarczającej wartości.
Jaki będzie obecny sezon grzewczy, tego jeszcze nie wiemy, jednak wszystko wskazuje na to, że niska emisja nie opuści nas tak szybko i łatwo bez naszej zdecydowanej postawy w walce o ochronę klimatu.
W najbliższym czasie do walki o czyste powietrze ponownie wykorzystywany zostanie specjalistyczny dron, za pomocą którego operator może w kilka minut wskazać strażnikom na dużym obszarze nieruchomości, które wymagać będą przeprowadzenia szczegółowej kontroli, jak również pozwoli wyeliminować te posesje, których emitery nie wskazuje, których emitery nie wskazują spalania odpadów w trakcie pomiarów pomimo wydobywającego się z nich dymu.
Uwaga – pamiętajmy, że zgodnie z zapisami Uchwały Nr XXXIX / 941 / 17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 19 grudnia 2017 r. użytkowanie starych kotłów bezklasowych tzw. „kopciuchów” niespełniających minimalnych poziomów sprawności energetycznej i określonych norm emisji zanieczyszczeń będzie możliwe tylko do 1 stycznia 2024 roku.