Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej możemy skorzystać w tygodniu (od poniedziałku do piątku) od godz. 18:00 do 8:00, a w dni ustawowo wolne od pracy przez całą dobę.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Nieistotny jest adres zamieszkania – nie obowiązuje rejonizacja. W razie nagłego zachorowania, pogorszenia stanu zdrowia lub gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni, może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia, po pomoc można udać do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Dyżurujący lekarz udzieli porad: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) oraz telefonicznie.
Od 1 października zmieniają się miejsca udzielania nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Na liście opublikowanej przez wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia znalazły się 44 placówki z całego województwa. Wprowadzone zmiany w sposobie funkcjonowania nocnej i świątecznej pomocy mają na celu ułatwić życie pacjentom.
Do tej pory osoby, które potrzebowały pilnej konsultacji lekarskiej w godz. od 18:00 do 8:00 w dni powszednie i w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, często trafiały na szpitalne oddziały ratunkowe. Dodatkowi pacjenci wydłużali kolejki na SOR-ach – szacuje się, ze skrajnych przypadkach aż 80 proc. z nich trafiało na oddziały niesłusznie. Nowa organizacja nocnej i świątecznej opieki medycznej ma to zmienić i odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć.
Dla mieszkańców powiatu krotoszyńskiego nic się jednak nie zmieni. Nadal będą mogli otrzymać pomoc medyczną w nocy i święta – tak jak dotychczas – w budynku szpitala (Krotoszyn, ul. Adama Mickiewicza 21). W pozostałych placówkach, w których 30 września wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będą czynne od godz. 8:00 w niedzielę, 1 października.