• Krotoszyn
  • poniedziałek, 12 luty 2018 10:14
  •   1322

Modernizacja i rozbudowa SUW w Chwaliszewie

Modernizacja i rozbudowa SUW w Chwaliszewie
Modernizacja i rozbudowa SUW w Chwaliszewie © Piotr Barański

W piątek, 26 stycznia, w siedzibie PGKiM została podpisana umowa na przebudowę i modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Chwaliszewie (gm. Krotoszyn).

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W wydarzeniu tym brali udział prezes Marcin Jamry, członek Zarządu Sławomir Panfil, kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Łukasz Kalinowski oraz kierownik Działu Technicznego Józef Pawlik. Wykonawcę reprezentowała prezes Maria Pluta, natomiast Urząd Miejski Joanna Król-Trąbka – zastępca burmistrza.

Celem planowanej do realizacji operacji jest poprawa warunków życia mieszkańców i rozwój gospodarzy gminy Krotoszyn poprzez przebudowę i rozbudowę Stacji Uzdatniania Wody. Modernizacja jest możliwa dzięki otrzymanemu dofinansowaniu udzielonemu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Kwota dofinansowania jaką udało się pozyskać to ponad 1,8 miliona złotych.

W ramach tego samego zadania zostanie wybudowana sieć wodociągowa oraz sieć kanalizacji sanitarnej w Lutogniewie przy ul. Łąkowej. Celem jest dostarczenie na posesji wody pitnej o odpowiedniej jakości oraz zmniejszenie zanieczyszczenia wód gruntowych poprzez likwidację zbiorników bezodpływowych ścieków. Całkowity koszt tej inwestycji szacowany jest na ponad 3,5 miliona złotych.

Kolejnym dużym sukcesem spółki jest uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych z POIiŚ w kwocie ponad 2,7 miliona złotych. Kwota ta została przyznana na budowę instalacji do przetwarzania osadu w Oczyszczalni Ścieków w Krotoszynie oraz rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej na ulicy Wiewiórowskiego oraz na ulicy Klemczaka w Krotoszynie. Koszt tej inwestycji szacowany jest na kwotę ponad pięciu i pół miliona złotych.

– Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej chcąc jak najlepiej wykonać to zadanie postanowiło ubiegać się o wsparcie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Staramy się uzyskać pożyczkę w wysokości 1,5 miliona złotych na bardzo niskim oprocentowaniu. Po wykonaniu tej inwestycji również możemy liczyć na umorzenie od 10 do 30 procent kwoty zaciągniętego zobowiązania – zaznacza Marcin Jamry, prezes PGKiM.

Wszystko wskazuje zatem na to, że oprócz drogowej rewolucji, jaka czeka gminę Krotoszyn (plany GDDKiA – przyp. red.) uda się również raz na zawsze zamknąć na jakiś czas temat sieci wodociągowej i sanitarnej. Dla wielu bowiem mieszkańców wspomnianych miejscowości był to temat, który dojść często pojawiał się na wielu spotkaniach. Pierwsze prace mają ruszyć zaraz po ogłoszeniu pierwszych przetargów.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)