• Krotoszyn
  • piątek, 12 październik 2018 10:47
  • 1 zdjęcie
  •   1388

Segregacja odpadów – oddziel to, co można odzyskać cz. 3

Segregacja odpadów – oddziel to, co można odzyskać cz. 3
Segregacja odpadów – oddziel to, co można odzyskać cz. 3 © archiwum

Po raz kolejny wskazujemy Czytelnikom, jak powinna wyglądać prawidłowa segregacja odpadów. Błędy popełniane podczas segregacji najczęściej wynikając z niewiedzy na temat tego, co zrobić z danym odpadem i do którego worka/pojemnika go wrzucić.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Prawidłowy podział odpadów nie jest skomplikowany – wystarczy tylko, aby wszedł w dobry nawyk.

ODPADY ZIELONE są to odpady pochodzące z ogrodów – liście, drobne gałązki czy skoszona trawa. Odpady zielone zaliczają się do odpadów, które są biodegradowalne i rozkładają się z udziałem mikroorganizmów. Aktualnie na terenie Związku Międzygminnego EKO-SIÓDEMKA odpady zielone odbierane są bezpośrednio od mieszkańców w workach koloru brązowego oraz mogą być przekazywane nieodpłatnie do punktów selektywnej zbiórki odpadów. Zamierzeniem Związku w niedalekiej przyszłości jest wyposażenie wszystkich nieruchomości w jednolite pojemniki o pojemności 240l, które będą służyły do gromadzenie odpadów zielonych. Wyżej wskazane pojemniki zastąpią obecnie używane worki.

Należy pamiętać, że odpady zielone wrzucane są bez ziemi.
Posiadacze ogrodów często borykają się z problemem nadmiaru skoszonej trawy czy liści. Zakładając kompostownik, można rozwiązać problem roślinnych odpadów w ogrodzie. Poprzez kompostowanie uzyskamy jeden z najlepszych i najtańszych nawozów ogrodowych, stosowanych w ogrodnictwie. Jest to doskonałe źródło próchnicy i składników pokarmowych. Kompost poprawia właściwości gleby, co w konsekwencji wpływa na prawidłowy rozwój roślin. Regularne stosowane kompostu utrzymuje korzystną strukturę podłoża. Kompost może być stosowany bez ograniczeń.
Założenie kompostownika nie jest aż tak skomplikowane, jak może się wydawać. Kompostownik można zakupić gotowy lub zrobić go we własnym zakresie. Najczęściej wykonuje się go z drewna, metalu, plastiku lub siatki i dopasowuje do wielkości ogrodu.
W przypadku samodzielnego wykonania kompostownika należy pamiętać o tym, aby miał ściany ażurowe, które udostępnią dostęp powietrza i wody, co z kolei korzystnie wpływa na zachodzące w nim procesy.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)