• Zduny
  • poniedziałek, 27 maj 2019 09:18
  • 72 zdjęć
  •   487

Borownica – miejsce najcięższych walk

Borownica – miejsce najcięższych walk
Borownica – miejsce najcięższych walk © Sebastian Kalak

W sobotę, 18 maja koło terenowe PTTK w Zdunach zorganizowało 44. Rajd „Spotkanie z wiosną”. Uczestnicy udali się w okolice Szańca Powstańczego w Borownicy – miejsca najcięższych walk podczas powstania wielkopolskiego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Przy Szańcu Powstańczym przedstawiciele władz gminy Zduny i miejscowego oddziału PTTK złożyli wiązanki kwiatów, upamiętniając poległych powstańców. Na uczestników rajdu czekała w tym miejscu nie lada atrakcja – rekonstrukcja walk powstańczych, przygotowana przez Ostrowską Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Ponadto zorganizowano konkursy – piosenki turystycznej, sprawnościowe i na ja liczniejsza grupę.

Szaniec powstańczy jest pomnikiem symbolizującym rejon Borownicy, Chachalni i Zdun, gdzie toczyły się najcięższe walki w czasie powstania wielkopolskiego. Pod Borownicą zginęło kilkunastu powstańców (w tym pięciu zatrutych gazami). Niemcy użyli artylerii, gazów bojowych i miotaczy min.

W celu upamiętnienia tych zdarzeń zdunowskie koło PTTK w 1968 roku (50. Rocznica powstania) rozpoczęło sypanie w miejscu walk pamiątkowego szańca z kamieni polnych (dokładanie kamieni trwa nieprzerwanie). Wokół niego stoją dawne słupy graniczne z wyrytymi literami: P – Polska, D – Deutsch. W latach 1918 – 1919 wyznaczały one granice przebiegającą w okolicach Zdun.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.