Dni Rodzicielstwa Zastępczego rozpoczęte
Organizowana przez Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa Famuła i PCPR w partnerstwie z PTTK, Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej, Centrum Informacyjno-Koordynacyjnym, Liceum Ogólnokształcącym – XV Powiatowe Dni Rodzicielstwa Zastępczego zapowiadają się bardzo ciekawie.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
W ramach kolejnej edycji Powiatowych Dni Rodzicielstwa Zastępczego odbyła się już dwa duże venty. Podczas KrotoFestu w Parku Miejskim członkowie Famuły i PCPR informowali o rodzicielstwie zastępczym.
Dlaczego jest ono tak ważne? Przede wszystkim, rodzinny zastępcze i rodzinne domy dziecka mają dzieciom szansę na normalnie dzieciństwa i lepszy start w przyszłość. Piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku, jeśli rodzice biologiczni nie mogą opiekować się i wychowywać swoje dziecko lub dzieci. Zapewnić ma czas potrzebny na pracę z rodziną biologiczną umożliwiającą powrót dziecka do rodziny – dążenie do przysposobienia dziecka), przygotowanie dziecka do samodzielnego życia oraz zaspokoić jego podstawowe potrzeby.
W czwartek, 30 maja, odbył się rajd pieszy połączony z grą terenową. Uczestnicy przeszli przez park, gdzie poznali się z tablicami edukacyjnymi. W parku poznali tez historię pałacu Gałeckich, a także mieli okazję obejrzeć piękne ptaki. Następnie udali się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie zagłębili losy ze zwycięskiego zrywu, który miał miejsce przed wiekiem. Później udali się na rondo Władysława Rybakowskiego, gdzie usłyszeli o jego bohaterskim działaniu, a następnie dotarli do grzybka „Żbika”, gdzie czekało na nich pieczenie kiełbasek.
To oczywiście nie koniec wydarzeń związanych z obchodami piętnastych już Powiatowych Dni Rodzicielstwa Zastępczego. Już 5 czerwca w auli 1 Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie odbędzie się coroczna konferencja poświęcona problematyce pieczy zastępczej.
W dniach 7 – 9 czerwca odbędą się kolejne warsztaty dla opiekunów zastępczych na temat trudnych zachowań dzieci oraz warsztaty dla dzieci z rodzin zastępczych na temat radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz nauka umiejętności komunikacyjnych Obydwa spotkania odbędą się w Sierczynku.