• Krotoszyn
  • poniedziałek, 22 lipiec 2019 08:38
  • Wideo
  •   751

100-lecie polskiej policji

100-lecie polskiej policji
100-lecie polskiej policji © Sebastian Kalak

W czwartek, 18 lipca, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się uroczystość z okazji święta policji, która w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia. Tradycyjnie wręczono wyróżnienia i awanse. Przedstawiciele władz samorządowych z całego powiatu podziękowali funkcjonariuszom za służbę wymagającą poświęcenia i odwagi.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli. Dalsza część miała miejsce w auli LO, gdzie przybyli m.in. senator Łukasz Mikołajczyk (41 l.), radna sejmiku wielkopolskiego – Joanna Król-Trąbka (39 l.), były starosta krotoszyński – Stanisław Ratajski, były radny sejmiku i burmistrz Krotoszyna – Julian Jokś (70 l.). Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych samorządów, w tym radnych powiatu, oraz licznych służb i instytucji współpracujących z krotoszyńską komendą.

Uroczystości przewodniczył zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu – insp. Konrad Chmielewski. W swoim wystąpieniu podziękował policjantom i pracownikom policji za ciężką wymagającą służbę. Insp. Mariusz Jaśniak, komendant powiatowy policji w Krotoszynie, życzył policjantom zdrowia oraz pomyślności zarówno w życiu prywatnym, jak i podczas pełnienia służby.

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Historię krotoszyńskiej komendy policji przypomniał sierżant sztabowy Bartosz Karwik. 12 listopada 1919 powołano Straż Ludową, a jej komendantem został doktor Władysław Bolewski. Sprawy policyjne miały swoje kompetencje w magistracie, na czele z burmistrzem i sekretarzem jako zastępcą. Krótko przed II wojną światową komendantem w Krotoszynie był Kazimierz Grus.

W lutym 1945, po wyzwoleniu miasta, ukonstytuowała się nowa władza lokalna, która powołała Komendę Powiatową Milicji Obywatelskiej w Krotoszynie w miejsce dotychczas istniejącej Komendy Garnizonu Wojska Polskiego. Na komendanta powiatowego MO w Krotoszynie mianowano chorążego Władysława Kędzierskiego, a na zastępcę Antoniego Koczorowskiego. W kwietniu 1945 struktura organizacyjna MO dostosowana została do przyznanych etatów. Powstał 31-osobowy pluton rezerwy i 10-osobowa sekcja śledcza. Na terenie powiatu rozmieszczono posterunki milicyjne. Przez kilkadziesiąt następnych lat, podobnie jak w całym kraju, zmieniała się organizacja i struktury policji. W wyniku zmian ustrojowych w lipcu 1990 ówczesny Rejonowy Urząd Spraw Wewnętrznych stał się Komendą Rejonową Policji, by od 1 stycznia 1990 przekształcić się w funkcjonującą do dziś Komendę Powiatową Policji w Krotoszynie.

AWASNE:
- na starszego posterunkowego: posterunkowy Mateusz Baranek, posterunkowy Damian Sobański i posterunkowy Kacper Forszpaniak,
- na sierżanta: starszy posterunkowy Mateusz Wronecki,
- na sierżanta sztabowego: starszy sierż. Piotr Fiołka, starszy sierż. Adam Łacina, starsza sierż. Monika Klimek, starszy sierż. Paweł Minta, starszy sierż. Kamil Matuszak, starszy sierż. Paweł Tkacz, starszy sierż. Karol Panek, starszy sierż. Adam Sadowski, starszy sierż. Paweł Szczypior,
- na młodszego aspiranta: sierż. sztabowy Damian Brodziak, sierż. sztabowy Jan Kolanowski, sierż. sztabowy Daniel Rybka, sierż. sztabowy Przemysław Kuczyński,
- na starszego aspiranta: asp. Iwona Karżewicz, asp. Dawid Klarzyński, asp. Tiomasz Kurzawa, asp. Maciej Maciejewski,
- na aspiranta: młodszy asp. Paulina Potarzycka, młodszy asp. Jacek Śronek,
- na komisarza: podkomisarz Robert Paterczyk,
- na podkomisarza: komisarz Sławomir Dylak i komisarz Jarosław Ostrycharz.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.