• Kraj

Odpady – wyzwanie, które może opłacać się wszystkim

Odpady – wyzwanie, które może opłacać się wszystkim
Odpady – wyzwanie, które może opłacać się wszystkim © archiwum

Każdy z nas w ciągu roku wyrzuca aż 311 kg śmieci! Z publikacji GUS wynika, że w 2017 r. ilość wytworzonych w Polsce odpadów ogółem wyniosła 126 mln ton, z czego 12 mln ton stanowiły odpady komunalne.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Co zrobić z taką ilością odpadów? W pierwszej kolejności powinny być kierowane do recyklingu. Odpady prawidłowo posegregowane zyskują nową wartość i mają szansę „zyskać nowe życie”. Niestety, w 2017 r. tylko 30 proc. wytworzonych odpadów komunalnych poddano recyklingowi. Wyzwaniem nadal pozostaje cel wyznaczony na rok 2020, w którym poziom recyklingu musi wynieś 50 proc.

Na ilość wytwarzanych odpadów mają wpływ przede wszystkim przyjęte przez nas wzorce produkcji i konsumpcji. To, czy odpady nadal będą stanowić problem, zależy od tego, w jaki sposób będziemy nimi gospodarować.

FIRMY POTRZEBUJĄ WPISU
Aby skutecznie monitorować gospodarkę odpadami, 24 stycznia 2018 r. został uruchomiony przez Ministerstwo Środowiska elektroniczny rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami – pierwszy element bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).
Firmy, które działają w obszarze gospodarki odpadami, czyli w zasadzie większość, powinny uzyskać wpis do Rejestru-BDO. Za brak wpisu grożą przedsiębiorcom duże sankcje finansowe. Do końca tego roku przedsiębiorcy składają jeszcze wnioski rejestrowe w formie papierowej do urzędów marszałkowskich, a już od stycznia 2020 r. będzie to możliwe elektronicznie za pośrednictwem BDO.

EWIDENCJA ODPADÓW I SPRAWOZDAWCZOŚĆ Z PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI TYLKO ELEKTRONICZNIE W BDO
– Od stycznia 2020 r. uruchamiamy kolejne moduły bazy danych o odpadach, tj. ewidencji sprawozdawczości. Umożliwią one kompleksowe ograniczenie i zarządzenie informacjami dotyczącymi gospodarki odpadami, a także zapewnią podmiotom w pełni elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych – mówi minister środowiska, Henryk Kowalczyk. Dodatkowo BDO przewiduje możliwość integracji z dotychczas używanym w przedsiębiorstwie oprogramowaniem, więc korzystanie z bazy nie powinno powodować dodatkowych trudności. W prace nad rozbudową BDO zaangażowany jest Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

KORZYŚCI Z BDO
BDO uszczelni system gospodarowania odpadami i pozwoli śledzić ich drogę od wytworzenia przez transport aż do zagospodarowanie. Kontrola tego systemu to mniej nielegalnych składowisk i śmieci w naszym otoczeniu, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na cały ekosystem, w którym żyjemy: rośliny, zwierzęta, czyste powietrze i wodę. Ponadto odpowiednia gospodarka odpadami i oparta na obiegu zamkniętym oznacza wymierne oszczędności finansowe i mniejsze wykorzystywanie zasobów naturalnych, co ostatecznie wszystkim się opłaca.

Więcej informacji:
https://bdo.mos.gov.pl

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)