Członkowie „ósemki” posadzili 950 sadzonek drzew
Rada Osiedla nr 8, realizując swoje priorytetowe zadanie w zakresie dbałości o ochronę środowiska, wybrała się do lasu, by posadzić drzewa.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Jak podaje wiele źródeł ekologicznych, jedną z najważniejszych funkcji drzew jest neutralizacja wytwarzanych przez człowieka zanieczyszczeń atmosferycznych. Liście drzew działają jak filtry, wchłaniając w procesie wymiany gazowej powietrze wraz z unoszącymi się pyłami i związkami chemicznymi, bądź absorbując je na powierzchni liści. Rośliny te działają z zaskakującą skutecznością, ograniczając zapylenie w mieście nawet o 75%.
Drzewa uczestniczą również w redukcji gazowy cieplarnianych. W procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla, w zamian uwalniając życiodajny tlen. Jedno niewielkie drzewo wytwarza rocznie około 118 kg tlenu. Dla porównania jeden dorosły człowiek w tym okresie potrzebuje około 176 kg tlenu.
To jeden z głównych motywacji członków krotoszyńskiej Rady Osiedla nr 8. Pogoda i nastroje sprzyjały realizacji celu, a efektem było posadzenie 950 sadzonek drzew, tj. dębów, lip. Modrzewiów, jabłoni i grusz. Jedynym przykrym widokiem był zaśmiecony leśny parking, ale Rada Osiedla nr 8 szybko zaprowadził i tam porządek. Akcja bardzo udana, bo pokazuje również jeszcze inny aspekt, na który zwracają uwagę wszyscy ci, którzy namawiają do sadzenia drzew. Okazuje się, że drzewa pomagają w budowaniu relacji międzyludzkich. Wspólne sadzenie drzew jest dobrą formą integracji z sąsiadami, kształtuje również poczucie odpowiedzialności za przestrzeń publiczną.
Na ciekawej stronie internetowej aleje.org.pl znajdziemy jeszcze inne dobroczynne strony sadzenia drzew. Czytamy między innymi, że najnowsze brytyjskie i holenderskie badania wykazały, że w biedniejszych i bardziej zaniedbanych dzielnicach, w których urządzono zieleń przy współudziale mieszkańców, przestępczość zmniejszyła się o 38 – 50%. Już samo przebywanie w otoczeniu roślin wpływa na bardziej nasz twórczy sposób myślenia i zdolności koncentracji, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Zieleń korzystnie oddziałuje na nasze samopoczucie oraz zdrowie, działa uspokajającą oraz łagodzi stres. Drzewa wytwarzają substancje lotne, które pomagają w leczeniu chorób układu oddechowego. Olejki eteryczne i żywice wytwarzane np. przez sosny, poza silnym działaniem dezynfekcyjnym, obniżają ciśnienie krwi i wpływają uspokajająco. Dlatego spacery w otoczeniu drzew są nie tylko przyjemne, ale i zdrowe.
Warto zatem o tym pamiętać i robić wszystko aby zieleni w naszym powiecie było jak najwięcej. To zadanie nie tylko poszczególnych gmin, ale również aktywnych sołectw i samych mieszkańców, którzy o tym wiedzą.