• Krotoszyn
  • wtorek, 24 marzec 2020 09:03
  •   1399

Mówią jednym głosem z innymi miastami

Mówią jednym głosem z innymi miastami
Mówią jednym głosem z innymi miastami © archiwum

Przedstawiciele gminy Krotoszyn wzięli udział w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich. Obok innych przedstawicieli miast polskich przyjęto trzy stanowiska: w sprawie koniecznej naprawy finansów samorządowych, o zażegnanie kryzysu polskiej oświaty oraz w sprawie zmian klimatu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Przedstawiciele ponad 300 miast, obradujący we Wrocławiu, apelują do rządu i Parlamentu o podjecie skutecznych działań mających na celu zapewnienie dalszego, oczekiwanego przez mieszkańców rozwoju polskich miast, wsi i regionów. Będzie to możliwe tylko poprzez zapewnienie adekwatnego do zakresu przekazanych zadań, stabilnego zasilania finansowego samorządów.

Niestety wszyscy samorządowcy ze smutkiem stwierdzają, że stan finansów lokalnych i regionalnych w Polsce ulega w ostatnich latach istotnemu pogorszeniu i destabilizacji. Jest to spowodowane m.in. szybszym niż wzrost dochodów realizacji zadań, wynikającym z decyzji władz centralnych i ze zmian sytuacji gospodarczej, pogłębiającą się luką w finansowaniu oświaty czy przekazywaniem nowych zadań bez wystarczających środków finansowych.

Jak twierdzą samorządowcy, dla utrzymania ciągłości rozwoju małych ojczyzn należy zapewnić ich adekwatności i stabilność poprzez m.in.: zagwarantowanie w ustawach kształtujących ustrój gmin, powiatów i województw rzeczywistej samodzielności ich organów w realizacji zadań własnych.

Związek Miast Polskich wskazuje na pilną potrzebę podjęcia przez rząd i parlament zdecydowanych działań zmierzających do powstrzymania kryzysu systemu edukacji w Polsce. Jak informują  samorządowcy, tylko dzięki wysiłkowi nauczycieli pasjonatów, rosnącemu dynamicznie wsparciu finansowym samorządów terytorialnych, które zadania oświatowe traktują jako priorytetowe oraz przejawiającym się w różnych formach zaangażowaniu rodziców udawało się dotąd zapewnić dzieciom i młodzieży odpowiednią jakość nauczania i wychowania.

Co istotne, wzrost subwencji oświatowej nie pokrywa skutków podnoszenia wynagrodzeń nauczycieli; kolejne niedeszczowania subwencji w latach 2018, 2019 i 2020 szacuje się na kwotę 4,6 mld zł. Mimo zapewnić resortu edukacji, że zmiana ustroju szkolnego, wprowadzana do roku 2016 nie obciąży samorządów, zostały one zmuszone do wielu inwestycji o łącznej wartości przewyższających 5 mld zł.

Odrodzone samorządy terytorialne w Polsce od początku swojego samodzielnego działania, czyli od 30 lat, widząc konsekwencje braku dbałości o ekologię. Zmiany klimatu będą miały szczególnie istotny wpływ na rozwój miast i jakość życia mieszkańców. Dlatego miasta walcząc o lepszy klimat i zdrowsze miejsca do życia.

To dzięki ich staraniom powstały m.in.: dziesiątki tysięcy kilometrów sieci kanalizacyjnych i tysiące kilometrów sieci ciepłowniczych, czyszczalnie ścieków, działa w miastach ekologiczny transport publiczny, są wdrażane programy „Czyste powietrze” ograniczające niską emisję.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)