• Milicz
  • czwartek, 10 wrzesień 2020 10:33
  •   1971

Ruszył spis rolny

Ruszył spis rolny
Ruszył spis rolny © archiwum

1 września rozpoczął się Powszechny Spis Rolny, który jest obowiązkowy dla wszystkich rolników i potrwa do końca listopada. W powiecie milickim Spis Rolny obejmuje 1 600 gospodarstw rolnych, w tym 1 029 w gminie Milicz, 390 w gminie Krośnice i 181 w gminie Cieszków.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Powszechny Spis Rolny jest obowiązkowy dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Uzyskane w spisie dane pozwalają władzom lokalnym i centralnym na ulepszenie polityki rolnej i podejmowanie trafnych decyzji strategicznych, takich jak planowanie struktury zasiewów upraw i polityki żywieniowej.

Spis rolny dotyczy gospodarstw rolnych prowadzonych przez: osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. W przypadku gospodarstw indywidualnych spisem objęte są wszystkie gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków i więcej.

Spisu można dokonać samemu, bez wychodzenia z domu. Można to zrobić przez Internet, za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która dostępna jest na stronie internetowej www.spisrolny.gov.pl lub przez trelefon – dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem (22) 279 99 99. Właściciele gospodarstw rolnych mogą także skorzystać z komputerowych stanowisk do samospisu w urzędach gmin w Miliczu, Krośnicach i Cieszkowie. We wszystkich gminach w razie potrzeby pomocą służą przeszkoleni urzędnicy.

– Do spisu potrzebny jest numer gospodarstwa rolnego zawarty w piśmie, które rolnik otrzymał z Głównego Urzędu Statystycznego, a także numer pesel oraz informacje o powierzchni gruntów i zasiewów, stosowanych nawozach, pogłowiu zwierząt, dochodach w gospodarstwie rolnym, budynkach gospodarskich czy też maszynach rolniczych – mówi Dorota Perlińska, koordynatorka Powszechnego Spisu Rolnego w Urzędzie Gminy w Krośnicach, gdzie do pomocy rolników w spisie wyznaczonych jest trzech pracowników.

Pytania w Powszechnym Spisie Rolnym dotyczą danych według stanu na dzień 1 czerwca lub za okres 12 miesięcy liczony od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r.

Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy do końca czerwca nie spiszą się samodzielnie skontaktują się rachmistrzowie. W powiecie milickim jest ich 7, w tym 4 osoby w gminie Milicz, 2 w gminie Krośnice i 1 gminie Cieszków.

Od 1 października rachmistrzowie będą przeprowadzać wywiady telefonicznie lub wywiady bezpośrednie w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego. Przeszkoleni rachmistrzowie będą rejestrować dane na urządzeniu mobilnym po uprzednim okazaniu identyfikatora zawierającego zdjęcie, imię i nazwisko oraz pieczęć urzędu statystycznego. Rachmistrzów będzie obowiązywało przestrzeganie zasad RODO oraz tajemnicy statystycznej. Za spis gospodarstwa w terenie rachmistrz otrzyma 37 zł brutto, a za spis telefoniczny – 20 zł brutto.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.