• Kraj
  • sobota, 12 wrzesień 2020 09:36
  •   460

Rząd sięga do kieszeni niewidomych

O 15 procent wzrósł podatek na urządzenia brajlowskie, ceny poszły ostro w górę!
O 15 procent wzrósł podatek na urządzenia brajlowskie, ceny poszły ostro w górę! O 15 procent wzrósł podatek na urządzenia brajlowskie, ceny poszły ostro w górę! © archiwum

Nawet kilka tysięcy złotych więcej za urządzenia ułatwiające życie musza od kilku tygodni płacić niewidomi. Powód? Od początku lipca rząd podniósł stawkę podatkową na urządzenia brajlowskie dla osób z upośledzonym wzrokiem z 8 do 23 proc.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dotyczy to urządzeń dla niewidomych, które nie mają statusu wyrobu medycznego. Te, które taki status mają, dalej sprzedawane są z 8-proc. VAT. Rzecz w tym, że żadna ustawa nie reguluje kwestii, co jest urządzeniem medycznym, a co nie… Do lipca 2020 r. notes brajlowski kosztował 3 600 zł, teraz kosztuje 4 140 zł, czyli o ponad 500 zł więcej. Notes z bardziej rozbudowaną grafiką brajlowską, za który do tej pory trzeba było zapłacić 20 tys. zł, zdrożał przez podwyższony podatek aż o 3 000 zł!

Obecnie w Polsce jest 1,8 mln osób niewidomych lub słabowidzących.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.