• piątek, 09 marzec 2012 15:39
  •   441

Wystawa eksponatów

Kiedy wykształceni historycy wykładają mało istotne wydarzenia wprost z podręcznika, on tworzy wystawę pasjonującą, dostrzegając to, co w otaczającym nas świecie jest naprawdę ważne.
Kiedy wykształceni historycy wykładają mało istotne wydarzenia wprost z podręcznika, on tworzy wystawę pasjonującą, dostrzegając to, co w otaczającym nas świecie jest naprawdę ważne. Kiedy wykształceni historycy wykładają mało istotne wydarzenia wprost z podręcznika, on tworzy wystawę pasjonującą, dostrzegając to, co w otaczającym nas świecie jest naprawdę ważne.

„Historia zaklęta w narodowych pamiątkach” to tytuł wystawy historyczno-militarnej autorstwa Łukasza Cichego, której wernisaż odbył się 7 marca, w Galerii w Ratuszu w Zdunach. Owszem, dowiemy się z niej bardzo dużo o naszych dziejach i historii tej powszechnej, jak i tej lokalnej. Chciałoby się jednak powiedzieć „każdy medal ma dwie strony”, bowiem wystawa, to znacznie więcej niż tylko eksponaty.

Możemy najpełniej wykorzystać przekazane nam treści, ponieważ odzwierciedla ona nie tylko konkretne fakty i zjawiska historyczne, ale przede wszystkim ilustruje określone procesy historyczne i to w najpełniejszy sposób. Dla nas - widzów, to możliwość poszerzenia wiedzy, a także moc wrażeń przeżytych w czasie jej oglądania dzięki „indywidualnym ukazaniu treści i zbiorów” jak podkreśla sam autor ekspozycji.

Wchodząc do „Galerii na stryszku” odbywamy pasjonujący spacer szlakiem, prowadzącym nas przez wszystkie epoki. Zaczynając od epoki średniowiecza, poprzez XVII i XVIII wiek, oraz dwie wojny światowe, a skończywszy na okresie PRL-u i czasach współczesnych. Szczególny oddźwięk w zwiedzających wywołują eksponaty zaprezentowane w ostatnich etapach. Wiążą się z nim często zabawne lecz prawdziwe anegdoty.

Wszystkie przedmioty, które mamy okazję ujrzeć pochodzą z prywatnej kolekcji pamiątek historyczno-militarnych Łukasza. Gromadzone od dziecka, a czasem ręcznie przez niego wykonane, jak splatana miesiącami kolczuga.

To co w tej wystawie najważniejsze, to fakt, że na jej tle pojawił się człowiek, który organizuje wystawy pasjonujące - Łukasz Cichy. Skromny i zaangażowany w propagowanie tradycji i historii, cały czas dostępny dla zwiedzających, co podkreślił na wstępie Tomasz Chudy - dyrektor Zdunowskiego Ośrodka Kultury oraz redaktor naczelny „Kuriera Zdunowskiego” do którego pisze Łukasz Cichy.

Obecnie Łukasz (znany tez jako „Toldo”) współpracuje także z „Rzeczą Krotoszyńską” oraz jest redaktorem portalu internetowego e-powiat24.pl. Ten 20-o letni działacz i uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie swoimi reportażami i wystawami wnosi dla społeczeństwa bardzo wiele. Jako młody pasjonat może liczyć na uznanie swojej nauczycielki historii Pani mgr Violetty Nowak - Tyczyńskiej.

Miejmy nadzieję, że po obejrzeniu wystawy dostępnej jeszcze do 23 marca Łukasz zostanie uznany przez szersze grono znawców i pedagogów, a my - zwiedzający rozszerzymy swój aktywny kontakt z kulturą.

Publikacja:
Agnieszka Skrzypczak
Agnieszka Skrzypczak opublikowano w Z regionu
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.