• środa, 02 styczeń 2019 12:15
  •   1380

Kalejdoskop wydarzeń 2018

Kalejdoskop wydarzeń 2018
Kalejdoskop wydarzeń 2018 © archiwum

Tradycyjnie pod koniec każdego roku tworzymy dla naszych czytelników listę najważniejszych wydarzeń minionych 12 miesięcy. Wśród propozycji pojawiły się, m.in. osiągnięcia mieszkańców, rozpoczęcie inwestycji, najczęściej komentowane wiadomości i te, które pamiętamy ze smutkiem.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jaki był rok 2018 dla naszego miasta? To przede wszystkim zmiana włodarza oraz rady miejskiej, którą wybraliśmy w wyborach samorządowych, ale i rozpoczęcie być może najważniejszej inwestycji w historii miasta - rozbudowy powiatowego szpitala. Poniżej prezentujemy listę, naszym zdaniem najciekawszych i najważniejszych zdarzeń. Jeśli macie swoje typy, co jeszcze powinno zasilić to grono - piszcie w komentarzach. Przy okazji dziękujemy za kolejny rok, który spędziliście razem z nami!

Wybraliśmy – naszym zdaniem – najgłośniejsze wydarzenia w minionych dwunastu miesiącach. Nie brakuje wśród nich faktów pozytywnych, jak i zdarzeń tragicznych. Jak to w życiu zazwyczaj bywa.

Były strażak, Tomasz Niciejewski, został prezesem Centrum Sportu i Rekreacji „Wodnik” w Krotoszynie. 1 lipca zastąpił na tym stanowisku wieloletniego szefa CSiR Jacka Cierniewskiego – zdaniem wysokiego urzędnika magistratu – „zaliczył miękkie lądowanie”, gdyż wybrano go wiceprezesem spółki. Niciejewskiego udało się polepszyć kontakty z podwładnymi. Cały czas poszerzona jest również oferta „Wodnika”. Czy 2018 r. spóła zamknęła na plusie, dowiemy się wkrótce.

14 lipca zauważono pożar budynku komunalnego na ul. Młyńskiej w Krotoszynie. Ogień, który pojawił się na strychu tlił się już dzień wcześniej, strawił dach budynku, w którym mieściły się szkoła muzyczna, hufiec harcerski, warsztaty terapii zajęciowej i centrum pomocy rodzinie. W ratowanie dobytku instytucji włączyli się pracownicy, ich rodziny i sąsiedzi. Niestety, część dokumentów i sprzętów została zniszczona. A instytucje zostały bez dachu nad głową.

Ponad 10 tys. osób na wystawie zwierząt gospodarskich i domowych w Benicach. To fenom w skali powiatu krotoszyńskiego. Na imprezę organizowaną przez sołtysa wsi tłumy przyciągnął zespół disco polo – Piękni i Młodzi. Ale główną gwiazda imprezy – według nas – był sam Jan Zych jako konferansjer i organizator.

PiS oficjalnie ogłosił, że kandydatką na burmistrza Krotoszyna będzie nauczycielka Sławomira Kalak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. Jest pierwszą w historii miasta kobietą, która postanowiła walczyć o ten najważniejszy urząd. Z kolei w Kobylinie partia Kaczyńskiego wystawiła, od niedawna mieszkającą tam, Marlenę Rudowicz. To również przypadek w historii tego miasta.

O sierpniowej tragedii w Darłówku nad Morzem Bałtyckim mówiła cała Polska. Troje dzieci z Sulmierzyc, przebywających na wakacjach z rodzicami w Darłówku, zostało porwane przez fale i straciło życie. W mieście ogłoszono żałobę. Na pogrzeb przybyły tłumy mieszkańców, by pożegnać lubiane i zdolne dzieci.

Półroczne dziecko połknęło agrafkę. Niestety, lekarka ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Krotoszynie nie spisała się. Wysłała przerażoną matkę do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Auto rodziców eskortowali od Biadek policjanci. Na szczęście lekarze z sąsiedniego miasta zajęli się dzieckiem i wysłali je helikopterem do specjalistycznej placówki, gdzie agrafkę usunięto z przełyku. Lekarka została upomniana przez krotoszyński SP ZOZ.

Krotoszynianka Joanna Król-Trąbka (PSL) została wybrana do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Udało się jej zdobyć mandat jako jedynej kandydatce z naszego powiatu. A miała trudne zadanie, gdyż nie jest tak znana jak jej poprzednik były burmistrz Krotoszyna Julian Jokś. W dodatku misję ratowania Krotoszyna w sejmiku musiała przyjąć na siebie w ostatniej chwili, rezygnując z jedynki na liście do rady miejskiej. Odniosła sukces zdobywając 8,5 tys. głosów.

Trening bokserski z Andrzejem Gołotą. Legendarny pięściarz wagi ciężkiej przybył 7 listopada do Krotoszyna, gdzie powstał pierwszy i jedyny na świecie klub pięściarski jego imienia. W hali widowiskowo-sportowej zjawił się tłum osób chcących zobaczyć słynnego polskiego sportowca, a także zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Wizyta Władysława Kosiniaka-Kamysza. Prezes partii ludowej przyjechał 29 sierpnia do Krotoszyna po to, by zmobilizować do aktywności lokalnych jej członków przed wyborami samorządowymi (– To nie będą zwykłe wybory samorządowe, to będzie walka o Polskę – mówił). Misją Kamysza było przede wszystkim nakłonienie byłego burmistrza Krotoszyna i radnego sejmiku wojewódzkiego do startu o mandat deputowanego w województwie. Nie udało się, plan się nie powiódł.

4 grudnia na krotoszyńskiej stacji Circle K (ul. Koźmińska) 55-letni mężczyzna oblał się benzyną i podpalił. Został ugaszony przez pracownicę stacji i przygodnego świadka zdarzenia. Z oparzeniami 3-stopnia trafił do szpitala w Poznaniu. Nieznane są motywy jego desperackiego kroku. Wiemy tylko, że należał do tzw. marginesu społecznego, był notowany i wielokrotnie przebywał w więzieniu. Zmarł 10 stycznia.

21 grudnia u zbiegu ulic Benickiej i Mickiewicza w Krotoszynie otwarto 419. Restaurację McDonald’s w Polsce. Placówka wraz z rozbudowaną Galerią Krotoszyńską, powstającym tam osiedlem bloków, dużym parkingiem i zmodernizowaną biblioteką ze skwerem stanowić ma ciekawy zakątek miasta. Od początku lokal cieszy się wielkim powodzeniem mieszkańców, jest otwarty w godz. 06:00 – 24:00. Nadal trwa nabór pracowników do nowej placówki.

 

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)