Spotkanie z okazji 20-lecia krotoszyńskich Kołłątajowców
Stowarzyszenie Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum Liceum im. Hugona Kołłątaja obchodziło w minionym miesiącu 20-lecia powstania. Była to okazja do spotkania się członków organizacji, jak co pięć lat w Restauracji Ratuszowa.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Stowarzyszenie Wychowanków i nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie obchodziło niedawno jubileusz 20-lecia istnienia. – Stowarzyszenie jest instytucją pozarządową, która ma na przestrzeni tego roku ten jubileusz. Bo jest data rejestracji, data założenia przez grupę inicjatywną i rozpoczęcie samej działalności. Miło nam, że przez te 20 lat istniejemy w naszej macierzystej szkole. Mamy trochę osiągnięć, o których można opowiedzieć. Wszystko rozpoczęło się od pomnika, którego jeszcze 20 lat temu przed naszą szkołą nie było. Ostatnie takie nasze działanie, pomijając te 20 lat, to reaktywowanie zegaru na froncie naszej szkoły, który jest nasza chlubą. Zegar świeci w nocy i jest bezobsługowy. Sam zamienia się na czas letni i zimowy. Kilkadziesiąt lat ten zegar był nieczynny. Teraz planujemy znowu działać, w następnym dwudziestoleciu. Tak się składa, że zawsze pięcioletnie podsumowaliśmy w jakiś tam sposób. Pierwsze pięć to była taka impreza, gdzie jeszcze był wtedy wśród nas, nieżyjący już profesor Świderski. Impreza, która miała miejsca na strzelnicy w liceum. Było to takie spotkanie towarzyskie, gdzie umilał nam pobyt nasz przyjaciel i absolwent dr Łukasz Rybakowski ze swoimi kolegami. 10-lecie było kameralne, 15-lecie, a teraz 20-lecie też było w Ratuszowej, żeby się spotkać, porozmawiać, a przede wszystkim pobyć we własnym gonie i powspominać – podzielił się z nami wspomnieniami prezes Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie Zenon Balanicki.
Pierwszym przedsięwzięciem stowarzyszenia były Pierwsze Zaduszki Muzyczne, czyli spotkanie muzykujących „Kołłątajowców”, które odbyły się 6 listopada 1999 r. Wśród licznych działań, których wszystkich nie sposób wymienić, warto wspomnieć, że 14 października 2000 r. z inicjatywy stowarzyszenia odbyło się odsłonięcie popiersia patrona szkoły, Księdza Hugona Kołłątaja.
Obecnie w skład zarządu pod prezesurą Zenona Balanickiego wchodzą: Marian Grządka, Stefan Konieczny, Teresa Pluta-Mazur, Waldemar Plewiński, Wiesław Świca i Marian Ziajka. Z kolei w skład Komisji Rewizyjnej: Krystyna Baran-Sobczak, Bogdan Reiter i Halina Stasiak-Moczulska. Sąd Koleżeński tworzą: Aleksandra Leja, Emma Małańczuk-Wawrzniak, Kazimierz Marszałek, Kazimierz Ratajczyk i Silena Sójka-Michalak.