• środa, 21 sierpień 2019 10:57
  •   1353

W Krotoszynie powstaną „Mieszkania Plus”

W Krotoszynie powstaną „Mieszkania Plus”
W Krotoszynie powstaną „Mieszkania Plus” © archiwum

Burmistrz Krotoszyna, Franciszek Marszałek (54 l.) podpisał porozumienie z włodarzami Rawicza i Trzemeszna w sprawie projektu „Mieszkanie Plus”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Z danych zawartych w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Krotoszyn na lata 2017-2023 w podrozdziale „Mieszkalnictwo – zasoby i rozwój” dowiadujemy się, że Krotoszyn posiada aktualnie znaczną część starego budownictwa, które oszczędziła zawierucha II wojny światowej. W skali całego powiatu, według danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, sprzed 1918 roku pochodziło 15,6 proc. mieszkań. Ogółem sprzed 1939 pochodzi, według danych już z 2015 roku, 63 proc. budynków w Krotoszynie.

Największe nasilenie budownictwa mieszkaniowego przypadło na lata 1975 – 1986. W tym okresie wybudowano 36 budynków wielorodzinnych z 1 320 mieszkaniami, w tym 755 spółdzielczych. Powstały też 1 144 domy jednorodzinne.

Po 1989 roku zwiększył się problem mieszkaniowy w postaci znacznego niedoboru tańszych mieszkań przeznaczonych na wynajem lub kupno, zwłaszcza w zasobach komunalnych. Ustało budownictwo spółdzielcze, nie rozwijało się budownictwo społeczne czynszowe. W latach 2011 – 2015 oddano do użytku 610 mieszkań,  tego 444 w Krotoszynie i 166 w pozostałych miejscowościach. Ostatnie mieszkanie komunalne wybudowano w 2009 roku.

W mieście i gminie na dzień dzisiejszy jest 12 850 mieszkań. Na jedno mieszkanie przypada średnio 3,16 osób, przy czym w mieście 2,89, a na terenach wiejskich 4,14. Wśród ogółu zasobów mieszkalnych wyróżniają się zasoby komunalne. Stanowi je 668 mieszkań, a więc 5,2 proc. ogółu. Na 120 budynków mieszkalnych będących w zasobie komunalnym 114 powstało przed 1989 rokiem. Te mieszkania w ostatni czasie były sprzedawane na rzecz dotychczasowych najemców. Jeszcze w 2005 roku takich mieszkań było 926. Mieszkań socjalnych było z kolei 127. W ostatnich latach ich liczba utrzymywała się na stałym poziomie.

Gmina Krotoszyn swój akces przystąpiła do programu „Mieszkanie plus”  wyraziła już w 2017 roku. To właśnie wtedy, został podpisany stosowny list intencyjny pomiędzy gminą Krotoszyn, a BGK nieruchomości z siedzibą w Warszawie.

Nie tak dawno informowaliśmy również o specjalnej ankiecie dotyczącej tego programu. Na tę chwilę wiemy, że zainteresowanie takim mieszkaniem wyraziło wielu mieszkańców naszej gminy. Dlaczego? – Brakuje nam mieszkań. Mieszkańcy są albo zbyt zasobni, by otrzymać mieszkanie komunalne, albo niewystarczająco bogaci, żeby otrzymać kredyt komercyjny i kupić mieszkanie na wolnym rynku. Ta inicjatywa jest dedykowana właśnie dla takich osób – mówił podczas podpisywania umowy w sprawie projektu „Mieszkanie Plus” w Rawiczu Franciszek Marszałek (54 l.).

To właśnie tam, na początku sierpnia, trzy samorządy w ramach programu „Mieszkanie Plus” podpisali porozumienie by znaleźć prywatnego partnera, który będzie chciał wybudować mieszkania na terenie gmin Rawicz, Krotoszyn i Trzemeszno.

Gmina planuje budowę 40 mieszkań, przy czym ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po przeprowadzeniu analiz przedrealizacyjnych rozumianych jako ocena efektywności realizacji przedsięwzięcia, na które zostało podpisane porozumienie. Budowa planowana jest w Krotoszynie w rejonie ulic Gorzupskiej, Kamiennej i Zmysłowej.

– Dzisiaj trudno odpowiedzieć na pytanie jakie warunki trzeba będzie spełniać, aby takie mieszkanie wynająć. Mieszkania przeznaczone będą dla mieszkańców gminy nieposiadających tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, których dochody są zbyt wysokie żeby wynająć mieszkanie komunalne i zbyt niskie aby kupić mieszkanie na rynku komercyjnym. Podstawowym kryterium, które będzie musiał spełnić przyszły najemca jest tzw. zdolność czynszowa, która określa możliwości finansowe rodziny pod kątem terminowego opłacania czynszu. Ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną po przystąpieniu do realizacji programu – informuje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

Wykonawca mieszkań w ramach programu zostanie wyłoniony w drodze przetargu przez spółkę celową, zgodnie z warunkami programu „Mieszkanie Plus”.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)