• Krotoszyn
  • piątek, 22 maj 2020 10:31
  •   770

Czekają prawie 4 lata na otwarcie ronda

Czekają prawie 4 lata na otwarcie ronda
Czekają prawie 4 lata na otwarcie ronda © archiwum

Rada Miejska w Krotoszynie jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu dwóm rondom imion. Rondo w Parku Miejskim otrzymało imię podporucznika Władysława Kędzierskiego oraz majora Władysława Nawrockiego. Rodzina tego drugiego dopytuje, kiedy otwarcie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jednym z inicjatorów nazwania ronda na skrzyżowaniu ulic Jasnej i Łąkowej w Krotoszynie był podpułkownik Krzysztof Nawrocki, krotoszynianin z pochodzenia, a na co dzień inspektor ds. obronności i bezpieczeństwa w podmiotach leczniczych w Warszawie. Wysłał on niedawno pismo do władz Krotoszyna z pytaniem, kiedy odbędzie się otwarcie ronda. Warto zaznaczyć, że pismo zostało wysłane przed ogłoszeniem epidemii.

– W imieniu rodziny mjr Władysława Nawrockiego s. Jana chciałbym Pana Burmistrza zapytać, kiedy nastąpi uroczyste otwarcie Ronda Władysława Nawrockiego? Na wydarzenie to czekamy już prawie 4 lata. Władysław Nawrocki, jak powszechnie wiadomo w mundurze oficera Wojska Polskiego w Katyniu, w dniu 23 kwietnia 1940 r. Był wybitnym żołnierzem, patriotą i chlubą naszego miasta Krotoszyna oraz powiatu. Jest też dumą naszej rodziny, owocem ogromnego patriotyzmu wielu pokoleń naszych Przodków. Walczył bardzo aktywnie w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 na terenie całego powiatu krotoszyńskiego. Był jednym z organizatorów tego powstania. Uczestniczył w wojnie z Rosją Sowiecką w 1920 r. Został bohaterem strategicznej bitwy nad rzeką Autą. Jest kawalerem Krzyża Virtuti Militari. Jego zasługi dla naszej Ojczyzny są ogromne i w tej chwili już dość powszechnie znane – napisał ppłk Krzysztof Nawrocki w piśmie do burmistrza Franciszka Marszałka (55 l.) i poprosił o umieszczenie symbolicznego Krzyża VW na środku ronda, wzorem Krzyża Powstańczego na rondzie jego przyjaciela Władysława Rybakowskiego oraz o umieszczenie tablicy z biogramem Władysława Nawrockiego. – Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia zarówno tzw. ścieżki edukacyjnej, na trasie której położone są ronda – napisał ppłk Krzysztof Nawrocki.

Na odpowiedź samorządu nie trzeba było długo czekać. Franciszek Marszałek zaznaczył, że w związku z zaistniałą na terenie naszego kraju sytuacją spowodowaną epidemią COVID-19 i odwołaniem wszystkich zaplanowanych imprez, w pierwszej połowie roku miasto nie planuje podjęcia żadnych tego typu działań. – Po ustabilizowaniu się istniejącej sytuacji i oszacowaniu kosztów związanych z umieszczeniem zaproponowanych na rondzie symboli ustalimy termin uroczystości, o którym zostanie Pan powiadomiony – odpowiedział Ryszard Czuszke (60 l.), zastępca burmistrza.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)